Štátna služba má byť viazaná na občianstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlajka
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Viazať štátnu službu výlučne na štátne občianstvo Slovenskej republiky navrhuje v novele zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby (SIS), Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície skupina koaličných poslancov Národnej rady SR za KDH.

Plénum novelu posunulo v dnešnom hlasovaní do druhého čítania. Návrh súvisí s pripravovanou novelou zákona o štátnom občianstve, ktorá umožní nadobúdať popri štátnom občianstve SR aj cudzie štátne občianstvo.

Prokurátorom by mohol byť iba Slovák

Návrh zákona podľa predkladateľov z KDH Radoslava Procházku, Pavla Hrušovského a Pavla Abrhana vychádza z potreby upraviť podmienky výkonu niektorých povolaní, ktorých výkon je spojený so špecifickými potrebami zachovávať lojalitu voči Slovenskej republike, oboznamovať sa so skutočnosťami, s ktorými osobitný zákon viaže podmienku mlčanlivosti, previerku bezúhonnosti a podobne. Takýmito povolaniami sú predovšetkým ozbrojené bezpečnostné zbory, ako i povolanie prokurátora.

Ako predkladatelia pripomínajú, výkon štátnej služby v služobnom pomere v Policajnom zbore, SIS, Zbore väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a Národnom bezpečnostnom úrade je viazaný na služobnú prísahu zaväzujúcu k vernosti Slovenskej republike. Pri získaní štátneho občianstva cudzieho štátu, napríklad štátneho občianstva Maďarskej republiky, sa žiadatelia zaväzujú k vernosti cudziemu štátu a k jeho ochrane. Získaním občianstva cudzieho štátu by tak mohla byť podľa nich narušená lojalita k Slovensku.

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára druhé štátne občianstvo nie je automaticky znakom nelojality. Do druhého čítania poslanci za Most-Híd návrh podporili, no upozornil, že ich poslanecký klub podá v druhom čítaní pozmeňujúci návrh. Ako podotkol, uznáva, že sú isté pozície, ktoré je vhodné viazať na slovenské štátne občianstvo, no nemyslí si, že ak je niekto napríklad policajtom, nemôže mať druhé štátne občianstvo.

Plénum prerokovalo aj tri petície

Súčasťou posledného rokovacieho dňa 9. schôdze Národnej rady SR boli aj tri petície – petícia proti diskriminácii slovenského piva, petícia proti zásahom do systému doplnkového dôchodkového sporenia a petícia za zachovanie slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Plénum ich zobralo na vedomie.

Poslanci dnes odobrili tiež uznesenie o ustanovení podrobností a podmienok uhrádzania výdavkov na prevádzku poslaneckej kancelárie a o zabezpečení služieb asistenta poslanca a jeho odmeňovaní. Uznesenie nadväzuje na novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorou si zákonodarcovia znížili plat. Kancelária podľa nových podmienok uhrádza poslancovi Národnej rady SR výdavky na asistenta a na prevádzku kancelárie vo výške 2,7-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.

Medaila má byť i pre cudzincov

Medailu prezidenta Slovenskej republiky bude môcť hlava štátu udeliť aj cudzím štátnym príslušníkom. Má to umožniť novela zákona o vyznamenaniach SR z dielne poslancov Národnej rady SR za Smer-SD Mojmíra Mamojku a Dušana Jarjabka, ktorú dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. V praxi pôjde podľa predkladateľov najmä o významné osobnosti, ktoré sa významne zaslúžili o rozvoj hospodárstva, vedy a techniky, kultúry, umenia a športu vo vzťahu k Slovenskej republike. V súčasnosti je jediným štátnym vyznamenaním Slovenskej republiky udeľovaným občanom iných štátov Rad Bieleho dvojkríža. Novela zároveň rozširuje dôvody na udelenie Medaily prezidenta SR, ktorými má byť aj záchrana ľudského života alebo značných materiálnych hodnôt.

Keďže Medailu prezidenta Slovenskej republiky bude podľa nového znenia možné udeliť aj občanom iných štátov, Mamojka a Jarjabek navrhujú, aby ju bolo možné udeliť kedykoľvek, teda nielen pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky, alebo pri príležitosti významného životného jubilea vyznamenaného, ako to predpisuje súčasné znenie. V prípade schválenia v druhom čítaní a podpísaní prezidentom má zákon nadobudnúť účinnosť 1. marca 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia