Starosta sicílskeho mesta vysvetlil, prečo sa zaočkovalo až 104 percent obyvateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie
Respondentov, ktorí schvaľujú povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, je približne rovnako ako tých, ktorí toto opatrenie odmietajú. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kým mnohé európske vlády zvažujú povinné očkovanie proti koronavírusu a prijímajú opatrenia na podporu vakcinácie, v mestečku Palazzo Adriano na talianskom ostrove Sicília majú mieru zaočkovanosti, ktorá sa vymyká matematike – až 104 percent. Informoval o tom britský web The Guardian.

Viac o téme: Koronavírus

Starosta Nicoló Grana má radosť, že v obci žije uvedomelá komunita. „Vyzerá to ako nemožná štatistika, ale v skutočnosti boli v Palazzo Adriano zaočkovaní aj tí obyvatelia, ktorí síce žijú v našom meste, aj keď nie sú oficiálnymi obyvateľmi, a tiež iní ľudia žijúci v susedných dedinách,“ povedal šéf radnice v Palazzo Adriano.

Väčšina mladých odišla

Mesto má približne 2100 obyvateľov, no trpí tým, že väčšina mladých ľudí odišla za prácou do zahraničia alebo veľkých talianskych miest. Priemerný vek populácie v Palazzo Adriano je tak nad 60 rokov.

Ak by sa ochorenie COVID-19 rozšírilo do tejto vekovej skupiny obyvateľstva, obciam ako Palazzo Adriano by hrozilo vymretie. Odkedy sú vakcíny dostupné, ľudia preto neváhajú s očkovaním a značná časť obyvateľov mesta si už nechala pichnúť alebo si zarezervovala i tretiu dávku.

Oslavná atmosféra

Starosta tvrdí, že v miestnych očkovacích centrách vládne takmer oslavná atmosféra. „Vyzerá to tam ako na populárnom mestskom festivale. Ľudia pochopili, že vakcínami vytvárajú štít, ktorý bude chrániť ich komunitu a zabezpečí prežitie obce,“ podotkol.

Grana vraví, že v marci sa v Palazzo Adriano obávali najhoršieho: „Dve osoby, ktoré prišli z iného mesta a nevedeli, že sú pozitívne, nakazili niektorých obyvateľov. To vyvolalo epidémiu, ktorá postihla asi 16 miestnych. Našťastie sa v tom období rozbehla očkovacia kampaň.“

Zodpovedné sú aj iné talianske obce

Na konšpiračné teórie o vakcínach má svoj názor. Vraví, že ak by sa ľudia nenechali zaočkovať alebo by boli vakcíny také škodlivé, ako tvrdia niektorí odporcovia očkovania, namiesto 104-percentnej zaočkovanosti by bol teraz úplne iný príbeh – o desiatkach úmrtí na COVID-19 a znížení populácie mesta možno až na polovicu.

„S vedomím, že osoba po vašom boku, vaši priatelia, ľudia, ktorí sú s vami v bare, sú očkovaní, cítite sa viac chránení, a teda slobodnejší,“ argumentuje starosta Palazzo Adriano.

Okrem tejto obce je však v Taliansku aj niekoľko ďalších, kde sa k pandémii postavili s maximálnou zodpovednosťou. V Brinziu na severe v regióne Lombardsko je zaočkovaných takmer 97 percent z tamojších 789 obyvateľov a v dvojtisícovej Premane v rovnakej oblasti evidujú dokonca stopercentnú zaočkovanosť obyvateľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicoló Grana