Srdcová arytmia sa dá odhaliť kontrolou pulzu

Nemocnica
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Pri príležitosti Svetového týždňa srdcového rytmu (7. – 13. júna 2010) sa v bratislavskom Auparku uskutoční 17. a 18. júna podujatie určenú pre širokú verejnosť, na ktorom si záujemcovia budú môcť dať zmerať krvný tlak a pulz a získať informácie o srdcovej arytmii. Odborníci budú ľudí poučovať o tom, ako sa dajú problémy so srdcovou činnosťou odhaliť. Odborným garantom kampane je Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave.

Pojmom arytmia sa označujú všetky poruchy srdcového rytmu, ktoré spôsobuje abnormálna elektrická aktivita v srdci. Búšenie srdca môže byť príliš rýchle alebo naopak príliš pomalé. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, kedy srdcové predsiene prestanú biť pravidelne a koordinovane, čím klesá výkonnosť srdca a jeho schopnosť pumpovať krv. Bezprostredne síce neohrozuje život, ale je častou príčinou hospitalizácií a ak nie je liečená, môže zvýšiť riziko cievnej mozgovej príhody, srdcového zlyhania i úmrtia. Na Slovensku trpí týmto problémom približne 60-tisíc ľudí, teda takmer 1,5 percenta populácie, pričom každý rok pribúda pravidelne až 20-tisíc nových prípadov. Najčastejšie postihuje ľudí po 50. roku života, no výnimočné nie sú ani prípady, keď k arytmii dôjde i u novorodencov či tínedžerov. Ako na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave poznamenal prednosta kardiologickej kliniky a primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH Róbert Hatala, až 70 percent ľudí o arytmii vôbec nevie. Na Slovensku zomrie na následky srdcovej arytmie ročne 10-tisíc ľudí.

Zistiť, či má človek pravidelný srdcový rytmus je pritom veľmi jednoduché. Takmer každý človek si dokáže zmerať pulz na zápästí či krku bez akýchkoľvek pomôcok a ak to nedokáže, určiť srdcovú frekvenciu mu môže lekár pomocou elektrokardiogramu (EKG). Ideálna srdcová frekvencia, teda počet úderov srdca za minútu, by sa mala pohybovať u dospelého človeka na úrovni 40 až 120 úderov za minútu. Ak je hodnota vyššia či nižšia, človek by mal vyhľadať lekársku pomoc. „Herec Roger Moore mal impulzy pod 40, nevenoval tomu pozornosť až raz pri jednom divadelnom predstavení odpadol. Dnes už nosí strojček,“ povedal Hatala. Iné hodnoty udávajú odborníci pri novorodencoch, kde je bežnou frekvenciou 60 až 200 úderov za minútu. Z hľadiska pravdepodobnosti srdcových arytmií sú popri ľuďoch starších ako 50 rokov rizikovou skupinou ľudia s inou srdcovou indispozíciou. Ako uviedla Viera Illíková z úseku porúch rytmu a kardiostimulácie Detského kardiocentra, špecifické arytmie sa vyskytujú po operáciách srdca.

Výber najvhodnejšej liečby srdcovej arytmie ovplyvňujú rôzne faktory a je individuálny. Do 5 rokov sa používa farmakoterapia, pričom sa využívajú dva typy liekov s rôznym mechanizmom účinku – antiarytmiká a betablokátory. Ďalším spôsobom liečby je kardioverzia a rozšírená je už aj ablácia, čo je chirurgický zákrok, pri ktorom lekári poškodia alebo zničia drobné oblasti v srdcovej predsieni, v ktorých môžu vznikať abnormálne elektrické signály. „Ak ložisko nie je veľmi veľké, dá sa odstrániť pomocou ohybných katétrov zavedených do ciev a to teplom alebo chladom,“ povedal Hatala. Ak sa ložisko nedá presne lokalizovať, pretože je príliš rozšírené, srdcová arytmia sa lieči medikamentózne.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roger Moore