Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou

HQ-22 anti-aircraft systems, whose export version is known as FK-3, during the military exercises on Batajnica, military airport near Belgrade, Serbia, Saturday, April 30, 2022. Serbia on Saturday publicly displayed a recently delivered Chinese anti-aircraft missile system, raising concerns in the West and among some of Serbia's neighbors that an arms buildup in the Balkans could threaten fragile peace in the region.
Raketový systém HQ-22 vystavený na vojenskom letisku pri Belehrade. Foto: AP Photo/Darko Vojinovic

Srbsko v sobotu verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém. Ten mu minulý mesiac priviezli čínske vzdušné sily. Akvizícia vyvoláva obavy na Západe aj u niektorých srbských susedov z toho, že hromadenie zbraní na Balkáne by mohlo ohroziť krehký mier v regióne.

Raketový systém HQ-22 vystavili na vojenskom letisku pri Belehrade. Srbský prezident Aleksandar Vučić sa ku koncu prehliadky vyjadril, že čínske rakety a ďalšia nedávno doručená vojenská technika nie sú hrozbou pre nikoho, no sú „mocným odstrašujúcim prostriedkom“ proti potenciálnym útočníkom.

Srbsko tiež podľa jeho prezidenta rokuje o kúpe francúzskych viacúčelových stíhačiek Dassault Rafale a britských strojov Eurofighter Typhoon. Ako Vučić poznamenal, iba „politické prekážky“ môžu krajine zabrániť nákupu západných lietadiel.

Hoci sa Srbsko oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii, vyzbrojuje sa hlavne s ruskými a čínskymi zbraňami, okrem iného tankmi T-72, stíhačkami MiG-29, vrtuľníkmi Mi-35 a dronmi. Krajina je prvá v Európe, čo má čínske rakety.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar Vučič
Firmy a inštitúcie Európska únia