Spustili petíciu za zrušenie zákazu verejných bohoslužieb, vyjadrili tak aj podporu biskupom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kostol
Foto: ilustračné, Getty Images

Predstavitelia spoločenského, kultúrneho, občianskeho a cirkevného prostredia podporujú biskupov a žiadajú zrušenie zákazu verejných bohoslužieb. Rovnako ako biskupi ani oni nepovažujú plošný zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie.

V tejto súvislosti iniciovali petíciu a vyzvali ľudí, aby sa k nim pridali. V tlačovej správe o tom informoval Anton Chromík, predseda Aliancie za rodinu.

Oklieštenie náboženskej slobody

„Možnosť slobodne vyznávať svoju vieru a oslavovať Boha, ku ktorej patrí aj účasť na bohoslužbách a prijímanie sviatostí, považujeme za jednu zo základných potrieb, práv a povinností človeka. Posilu, ktorú nám dáva naša viera, si ešte viac uvedomujeme práve v týchto neľahkých chvíľach, keď mnohí z nás strácajú zdravie, blízkych, spôsob obživy alebo zažívajú dlhodobé odlúčenie od najbližších,“ uvádzajú signatári.

Pripomenuli, že úplný zákaz bohoslužieb odsúdili ako protiprávne súdy v mnohých krajinách sveta, ktoré konštatovali, že takýto zákaz znamená neprimerané oklieštenie náboženskej slobody a porušenie princípu proporcionality.

Plošný zákaz treba nahradiť opatreniami

Signatári vyzvali vládu, aby čo najskôr odvolala plošný zákaz verejných bohoslužieb a nahradila ho opatreniami, ktoré sa v iných krajinách, ale aj na Slovensku v predchádzajúcich týždňoch ukázali ako funkčné a dostatočné.

Petíciu na podporu biskupov a za zrušenie zákazu verejných bohoslužieb iniciovali okrem iného predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík, bývalý minister vnútra Vladimír Palko či kňaz Anton Ziolkovský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton ChromíkVladimír Palko
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu