Spotrebiče budú označené novými energetickými štítkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štítky
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Energetické štítky budú jednotné v rámci celej Európskej únie. V decembri 2010 vstúpila do platnosti novelizovaná európska legislatíva v oblasti energetického štítkovania spotrebičov. Od tohto termínu môžu výrobcovia domácich spotrebičov dobrovoľne označovať svoje produkty novým označením energetickej účinnosti podľa predpisov Európskej únie.

Niektoré firmy, napríklad Siemens, začínajú označovať svoje spotrebiče novými energetickými štítkami už teraz, takže sa musíme pripraviť na medziobdobie, keď budú paralelne v obchodoch ponúkané elektrospotrebiče s novými aj starými štítkami, čo môže byť pre zákazníkov trochu mätúce.

Nové energetické štítky prinesú spotrebiteľom väčšiu transparentnosť a možnosť jednoduchšie porovnávať jednotlivé spotrebiče. Súčasne motivujú výrobcov zavádzať progresívne riešenia a zvyšovať efektivitu ich výrobkov.

K triedam účinnosti A až G pribudli najúspornejšie triedy účinnosti A+, A++ a A+++, ktoré prinášajú oproti klasickej triede A výraznú úsporu energie.

– V kategórii práčok ponúka trieda A+++ úsporu 30 % v porovnaní s klasickými „áčkovými“ práčkami.

– Rozšírenie stupnice energetickej účinnosti sa týka aj umývačiek riadu. Podľa Siemensu priemerná úspora energie umývačky riadu A+++ predstavuje 32 % oproti doteraz najlepšej energetickej triede A.

– Pre chladničky a mrazničky existujú už niekoľko rokov triedy A+ a A++. Teraz je k nim priradená špičková trieda A+++. Spotrebiče v kategórii A+++ sú o najmenej 60 % efektívnejšie ako chladničky či mrazničky energetickej účinnosti triedy A.

Okrem toho sa zmenil aj vzhľad energetických štítkov. Teraz sú v rámci celej Európskej únie jednotné a vďaka používaniu piktogramov aj jazykovo neutrálne.

Označovanie novými energetickými štítkami je povinné pri chladiacich spotrebičoch od 30. 11. 2011 a pri práčkach a umývačkách riadu od 20. 12. 2011. Firmy však začínajú zavádzať nové štítky dobrovoľne v priebehu tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať