Spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov od Remišovej považuje Most-Híd za odvážne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Most Híd
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Most-Híd podporuje iniciatívy pre ešte väčšiu transparentnosť pri čerpaní eurofondov a príspevkov od štátu. Strana tak reagovala na vyjadrenie nezaradenej poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej, že vládna koalícia je zodpovedná za zneužívanie eurofondov na rôzne podvody.

„Pre zamedzenie nekalých praktík aj v súčasnom volebnom období priniesla strana niekoľko legislatívnych opatrení. Zákon o registri partnerov verejného sektora bol prijatý v prvom roku, po dvojročnej aplikačnej praxi minister spravodlivosti Gábor Gál predložil novelu protischránkového zákona,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Takisto dodala, že plošné spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov zo strany Veroniky Remišovej považuje Most-Híd za odvážne.

Veľké podvody pri eurofondoch

Veronika Remišová (Za ľudí) vo štvrtok v tlačovej správe konštatovala, že výročná správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za minulý rok potvrdzuje neschopnosť vlády zabrániť veľkým podvodom pri eurofondoch a stíhať ich. Upozornila, že miera podvodov a nezrovnalostí sa týka takmer 20 percent všetkých platieb.

„Slovensko je posledné zo všetkých krajín EÚ. Miera škody spôsobená nezrovnalosťami a podvodmi je až takmer desaťnásobne vyššia, ako je európsky priemer. Je to vizitka vládnej koalície,“ uviedla. Podľa Remišovej eurofondy táto vládna koalícia vyhadzuje na nezmyslené, predražené projekty a takto poškodzuje národné záujmy Slovenska.

„Je alarmujúce, že vieme príčiny podvodov, často poznáme aj vinníkov, no vládna koalícia nerobí na zlepšenie situácie vôbec nič. Zrejme vládnej koalícii a rôznym spriazneným špekulantom veľmi vyhovuje netransparentnosť eurofondov a byrokracia, ktorá je živnou pôdou pre korupciu,“ vyhlásila Remišová.

Stav vyšetrovacích orgánov

Príčiny stúpajúcej miery nezrovnalostí a podvodov vidí aj v nečinnosti polície, prokuratúry a justície. Podľa výročnej správy OLAF v období medzi rokmi 2012 až 2018 sa reálne pred súd dostala len štvrtina prípadov, pri ktorých boli podozrenia z podvodov.

„Tieto ukazovatele hovoria o stave vyšetrovacích orgánov, ktoré majú na podnet OLAF okamžite konať. Vysoké číslo odmietnutých vecí stojí za pozornosť, keďže OLAF urobí väčšinu investigatívnej práce za naše vyšetrovacie orgány. Ak napriek tomu nedokáže slovenská polícia, prokuratúra a justícia potrestať páchateľov podvodov, svedčí to o úrovni nezávislosti a kvality týchto inštitúcií,“ podotkla.

Agentúra SITA o reakciu na vyjadrenie Veroniky Remišovej požiadala aj stranu Smer-SD a Slovenskú národnú stranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálKlára DebnárVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Za ľudí - Kiskova politická strana