Slovensko si pripomína výročie prvej Slovenskej národnej rady, vznikla presne pred 172 rokmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Myjava
Múzeum I. SNR v Myjave. Reprofoto: www.youtube.com

Slovensko si dnes pripomína 172. výročie vzniku Slovenskej národnej rady (SNR), ktorá „bola najvyšším reprezentatívnym orgánom Slovákov nielen v revolúcii 1848 a 1849, ale aj v ďalších kľúčových momentoch slovenských dejín 20. storočia.“

Pre agentúru SITA to povedal historik Peter Šoltés s tým, že v roku 1918 SNR rozhodla o opustení Uhorska a začlenení Slovenska do Československej republiky. Počas druhej svetovej vojny symbolizovala jednotu odboja v boji proti fašizmu.

Po vojne reprezentovala slovenskú národnú zvrchovanosť, hoci sa podľa historika za komunistického režimu jej kompetencie a funkcie menili. Od roku 1993 je pod názvom Národná rada Slovenskej republiky zákonodarným orgánom nezávislého štátu.

Predsedom Hurban a členmi Štúr s Hodžom

SNR vznikla v septembri 1848 vo Viedni ako politický a vojenský orgán slovenského hnutia. Prvým predsedom sa stal Jozef Miloslav Hurban, ďalšími členmi úzkeho vedenia boli Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža.

„Tento ‚slovenský triumvirát‘ je v slovenskej historickej pamäti stelesnením úspešného príbehu vyčleňovania slovenského ‚ľudu‘ z českej a uhorskej kultúrnej dominancie,“ uviedol Šoltés.

Ich cieľom bolo podľa neho agitovať, mobilizovať, a teda „prebrať k životu všetkých, ktorí sa potenciálne mohli dať získať pre slovenský národ.“ Prevažne to bolo vidiecke, roľnícke obyvateľstvo, obyvatelia malých miest, inteligencia slovenského pôvodu a zemania.

Provizórne sídlo SNR v Myjave

Revolúcia v Uhorsku sa v septembri zmenila na občiansku vojnu medzi revolučnou vládou v Pešti a viedenskou vládou na čele s panovníkom.

„Prevažná časť predstaviteľov slovenského národného hnutia sa postavila na stranu Viedne, preto SNR vznikla tu, v podstate v exile, keďže v Uhorsku bol vyhlásený vojnový stav a každý prejav odporu sa nemilosrdne trestal,“ popísal udalosti Šoltés a dodal, že z Viedne sa sformované dobrovoľnícke vojská prepravili na západné Slovensko, kde sa vtedy nachádzalo centrum slovenského národného pohybu. Preto sa i provizórnym sídlom prvej SNR stal dom, ktorý v Myjave poskytla vdova Anna Kolényová.

Od 19. až 28. septembra 1848 počas prvého ozbrojeného vystúpenia Slovákov v moderných dejinách – septembrového povstania, sa tu konali porady, ktorých spoločným cieľom bola nezávislosť slovenského národa. Odpor povstalcov bol potlačený a SNR na jeseň 1849 zanikla, napriek tomu sa tieto udalosti stali trvalou inšpiráciou boja Slovákov za národné oslobodenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Miloslav HurbanĽudovít ŠtúrMichal Miloslav HodžaPeter Šoltés