Slovensko zakáže používanie jednorazových plastov, na slamky a ďalšie výrobky zabudnite

slamky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko od januára 2021 definitívne zakáže používanie jednorazových plastových výrobkov. Na tlačovej konferencii v piatok o tom informoval minister životného prostredia László Sólymos.

Takzvaným protiplastovým opatrením sa definitívne zakáže uvádzať na slovenský trh deväť druhov takýchto výrobkov. Opatrenie sa bude týkať jednorazových plastových tanierov, príborov, miešadiel na nápoje, slamiek, paličiek od balónov, vatových tyčiniek do uší, nádob na potraviny a dvoch druhov pohárov.

Boj proti odpadom

Tento krok je v súlade s nariadením Európskej únie na zákaz jednorazových plastov, Slovensko ho však podľa Sólymosa splní ešte pol roka pred stanoveným termínom.

„Som presvedčený, že v boji proti odpadom sa Slovensko už musí vymaniť z pozície večného dobiehania európskych krajín. A dvojnásobne to platí pri plastoch,“ zdôraznil Sólymos s tým, že Slovensko má ambície stať sa lídrom v strednej Európe v tejto oblasti.

Pripomenul pritom už prijatý zákaz používania jednorazových tašiek ako aj zákon na zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktorý už prešiel pripomienkovým konaním. V najbližšom čase chce vytvoriť metodiku podpory pre bezobalové obchody na Slovensku a spoplatniť všetky druhy plastových tašiek.

Ekologickejšie alternatívy

Sólymos informoval, že na slovenský trh sa ročne dovezie až 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z toho predstavujú práve plastové slamky, taniere či príbory. Konštatoval pritom, že tieto výrobky je jednoduché nahradiť ekologickejšími alternatívami na viacnásobné použitie.

Hľadanie nových alternatív tiež otvára priestor pre slovenských podnikateľov. Riaditeľ odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia (MŽP) Peter Šimurka vysvetlil, že protiplastové opatrenie zapracovali do novely zákona o odpadoch.

Legislatíva v najbližších dňoch vstúpi do medzirezortného pripomienkového konania, na vládu sa dostane na jeseň tohto roku. Predtým však ešte musí prejsť aj povinným pripomienkovým konaním na úrovni Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR