Slovensko môže opäť vyvážať ochranné prostriedky či pľúcne ventilátory, vláda zrušila zákaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zornica, rúška, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

Vláda v pondelok zrušila zákaz vývozu niektorých životne dôležitých tovarov zo Slovenska. Konkrétne ide o ochranné prostriedky, antibakteriálne mydlá, gély, dezinfekčné prostriedky a zariadenia na umelú pľúcnu ventiláciu. Kabinet totiž schválil novelu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie.

Jej pôvodné znenie prijal 10. apríla tohto roka a zakázal tak vývoz uvedených tovarov. Zároveň ale vláda mohla v mimoriadnych prípadoch vývoz povoliť, čo aj niekoľkokrát urobila. Ministerstvo hospodárstva SR navrhlo zákaz vývozu úplne zrušiť, keďže podľa neho na základe priaznivej situácie na trhu stratil význam.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výrobné kapacity v Slovenskej republike v tomto momente disponujú dostatočnou výrobnou a skladovacou kapacitou, aby aj v čase nariadeného opatrenia hospodárskej mobilizácie plne a priebežne zabezpečovali vnútroštátny dopyt po určených životne dôležitých tovaroch a súčasne plnili aj svoje záväzky voči zahraničným odberateľom, keďže ich výrobné a distribučné kapacity prevyšujú súčasné potreby a požiadavky slovenského spotrebiteľského trhu o 60 %,“ argumentoval rezort. Všetky dotknuté obchodné spoločnosti zároveň podľa neho deklarujú, že sú pripravené prednostne vybavovať objednávky zo Slovenska a vyvážať až po vybavení tuzemských objednávok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať