Ministerstvo financií vyberie projekty, ktoré pomôžu ekonomike postaviť sa na nohy po pandémii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Nový minister financií Eduard Heger. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo financií začne dávať dohromady zoznam projektov, ktoré majú slovenskú ekonomiku pomôcť po pandémii nového koronavírusu opäť postaviť na nohy.

Vládny kabinet v pondelok schválil návrh postupu pri vypracovaní návrhu projektov a investícií na podporu slovenskej ekonomiky v rokoch 2020 a 2021. Zbierať ich chce rezort financií zo všetkých ministerstiev podľa stanovených kritérií.

Odolnejšia, inteligentnejšia a produktívnejšia

„Pri výbere projektov sa zohľadnia nevyhnutnosť hľadať účinné a nákladovo efektívne opatrenia, ako aj súlad projektov a investície s cieľmi pomenovanými v tomto materiáli,“ uvádza sa v návrhu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výber vhodných projektov na podporu ekonomiky má pritom podľa rezortu financií zabezpečiť efektívnu alokáciu zdrojov v čase, keď je potrebné podporiť ekonomický rast na Slovensku a ozdraviť verejné financie.

„Je preto nevyhnutné alokovať zdroje na efektívne projekty a investície, ktoré môžu v tomto roku podporiť oživenie ekonomiky a prispejú k stabilizácií verejných financií. Takéto opatrenia pomôžu prekonať dočasný pokles dopytu a prispejú k tomu, aby naša ekonomika vyšla z krízy odolnejšia, inteligentnejšia a produktívnejšia,“ tvrdí ministerstvo.

Budú prihliadať na zamestnanosť aj náklady

Pre účel naplnenia tohto cieľa Ministerstvo financií SR pripraví a predloží na rokovanie vlády návrh projektov a investícií, ktoré majú najväčší potenciál efektívne, anticyklicky podporiť ekonomický rast.

Pri výbere projektov bude prihliadať na jednorazový efekt na slovenskú ekonomiku, zamestnanosť, dlhodobý potenciál pre rast produktivity a nákladovú efektívnosť.

Viac o téme: Koronavírus

Prioritou je výdavky realizovať v roku 2020, kedy slovenská ekonomika dosahuje najväčší útlm. Projekty sa majú pritom zamerať nielen na prevádzky, ktoré museli byť z dôvodu ochrany verejného zdravia uzatvorené, ale na všetky sektory ekonomiky zasiahnuté ekonomickou krízou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR