Slovensko má v Dunajskej stratégii koordinovať dve oblasti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlada
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Slovensko by malo prostredníctvom envirorezortu v spolupráci s Maďarskom robiť koordinátora obnovy a udržania kvality vôd v rámci stratégie EÚ pre dunajský región.

Okrem toho máme v stratégii koordinovať spoločne so Srbskom ďalšiu oblasť – rozvíjanie znalostnej spoločnosti prostredníctvom výskumu, vzdelávania a informačných technológií.

Túto úlohu má na starosti Slovenská akadémia vied. Systém aktualizácie projektových zámerov v prioritných oblastiach Stratégie EÚ pre dunajský región dnes schválila vláda. Dunajská stratégia, ktorú Európska rada schválila 24. júna, by mala prehĺbiť spoluprácu krajín dunajského regiónu a posilniť trvalo udržateľný rozvoj a konkurencieschopnosť tejto časti Európy.

Štyri piliere

Schválená štruktúra dunajskej stratégie sa opiera o štyri piliere a jedenásť prioritných oblastí. Medzi piliere patrí prepojenie podunajskej oblasti, ochrana životného prostredia v podunajskej oblasti, rozvíjanie prosperity v podunajskej oblasti a jej posilnenie.

Vo všetkých zainteresovaných členských štátoch dunajského regiónu bola vytvorená pozícia národného kontaktného bodu, na Slovensku bol zaň určený Úrad vlády SR. Okrem týchto bodov a koordinátorov v stratégii funguje aj 11 riadiacich skupín pre jednotlivé oblasti, v ktorých má zastúpenie každý štát.

Dunaj ako zdroj energie

Pri zohľadnení priorít Slovenska v jednotlivých pilieroch dunajskej stratégie by sa z nášho pohľadu mali uskutočniť najmä niektoré projektové oblasti. V pilieri spájanie dunajského regiónu je to budovanie severojužného dopravného prepojenia s napojením na Dunaj (prednostne vodnej vážskej cesty), podpora integrovanej intermodálnej dopravy – budovanie terminálov s napojením na multimodálne dopravné koridory, podpora nemotorovej (napríklad cyklistickej) dopravy v mestách a mestských regiónoch, využitie rieky Dunaj ako zdroj obnoviteľnej energie a ako cestu na dopravu energetických surovín, podpora dialógu medzi jednotlivými kultúrami dunajského regiónu a podpora budovania cyklotrás v celom regióne.
Vlada
Foto: SITA/Marián Peiger SITA

V pilieri Ochrana životného prostredia v dunajskom regióne je to samotná ochrana životného prostredia v regióne, integrovaný manažment vodných zdrojov, teda starostlivosť o zdroje podzemných a povrchových vôd, ich racionálne využívanie, ochrana pred povodňami, využívanie podzemnej vody ako zdroj pitnej vody, ochrana a udržanie kvality vôd v dunajskom regióne, ochrana a starostlivosť o ovzdušie, pôdy a ekosystémy dunajského regiónu a ochrana biodiverzity a krajiny a riadenie rizík v oblasti životného prostredia.

V pilieri Budovanie prosperujúceho dunajského regiónu je to podpora budovania vedomostných klastrov a budovanie vedecko-technologických parkov. Preferovať budú finančne zabezpečené projekty, respektíve tie, čo budú mať realistické potenciálne zdroje financovania, budú projektovo pripravené, dôležité z hľadiska významu a súladu s prioritami stratégie, budú prinášať synergický efekt s ďalšími iniciatívami v regióne a budú mať možnosť podpory u zahraničných partnerov.

V stratégii sa nemajú využívať žiadne nové financie, žiadna nová legislatíva a žiadne nové inštitúcie. Európska únia nevyčleňuje na stratégiu osobitné peniaze, región ich však môže do značnej miery čerpať z už dostupných prostriedkov v rôznych programoch EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať