Slovensko je súčasťou hybridnej vojny a škodlivé weby dostanú stopku, opozícia hovorí o cenzúre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hoax, falošné správy, dezinformácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zmeniť sa majú právomoci Národného bezpečnostného radu (NBÚ), ktorý bude môcť rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity na internete. Znamená to, že by bolo možné napríklad zablokovať dezinformačné weby.

Slovensko je predmetom hybridnej vojny

Vyplýva to zo zákona o niektorých opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Za zákon hlasovalo 82 poslancov zo 121 prítomných.

Samotné blokovanie škodlivého obsahu neuskutoční NBÚ. Urobí tak osoba, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať. Opozícia namietala, že ide o zavedenie cenzúry a žiadala, aby sa tento problém neriešil v skrátenom legislatívnom konaní. Koalícia argumentovala, že Slovensko je takisto predmetom hybridnej vojny zo strany Putinovho Ruska a že rozhodnúť o blokovaní škodlivej aktivity alebo obsahu možno len s platnosťou do 30. júna 2022.

Príspevok za ubytovanie odídenca

Bez politickej polemiky boli tie ustanovenia zákona, ktorý ráta s pomocou Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Zrýchli sa konanie o poskytnutí dočasného útočiska. Vláda môže rozhodnúť o príspevku za ubytovanie odídenca prostredníctvom obcí, na území ktorých sa ubytovanie poskytne. Príspevok dostanú prenajímatelia. Jeho výšku určí vláda nariadením. Prenajímateľ bude musieť predložiť obci zmluvu o poskytnutí ubytovania.

Mimoriadna 59. schôdza sa týmto hlasovaním skončila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úrad