Slovensko bude pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov, parlament schválil návrh ministerstva obrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinskí vojaci, Ukrajina, vojna
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovensko bude aj naďalej pokračovať vo výcviku príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Národná rada SR vo štvrtok schválila návrh od Ministerstva obrany (MO) SR na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do vojenskej asistenčnej misie Európskej únie (EÚ) pre Ukrajinu na území členských štátov EÚ.

Zároveň tak vyslovila súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR určených na plnenie úloh vojenskej asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu.

Ukrajina sa bráni ruskej agresii

Cieľom je zabezpečiť účasť OS SR vo vojenskej asistenčnej misii EÚ pre Ukrajinu a naplniť tak urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku a súčasne posilniť ich kapacity v boji za obnovenie teritoriálnej integrity Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

MO SR v materiáli uviedlo, že sa po nevyprovokovanej ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine demokratické krajiny vrátane SR postavili na stranu brániacej sa Ukrajiny.

Súčasť misie EUMAM UA

„V súčasnej situácii potrebuje Ukrajina okrem nevyhnutných dodávok zbraní najmä dostatok príslušníkov vlastných ozbrojených síl, ktorí prešli príslušným výcvikom. V tejto súvislosti bolo členskými štátmi EÚ schválené vytvorenie vojenskej asistenčnej misie EUMAM UA, ktorej cieľom je poskytnúť príslušníkom ukrajinských ozbrojených síl potrebný výcvik,“ vysvetlil rezort obrany.

Slovensko začalo poskytovať výcvik ukrajinským ozbrojeným silám formou mnohonárodného vojenského cvičenia v októbri 2022 a bude v ňom pokračovať i naďalej v rámci misie EUMAM UA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národná rada SROzbrojené sily SR