Slovenskí golfoví seniori si z majstrovstiev odniesli bronz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Jubilejné 30. majstrovstvá Európy amatérskych seniorských družstiev sa uskutočnili 16. – 19. augusta pod záštitou Európskej seniorskej golfovej asociácie (ESGA) za organizácie Asociácie seniorských golfistov Slovenska (ASGS) na dvoch paralelne hraných turnajoch. Dočasným domovom pre hráčov nad 55 rokov sa stal slovenský Báč, kde sa hral Európsky pohár formátom netto (výsledok po započítaní hendikepu). Európsky šampionát hostil rakúsky Schönfeld so systémom brutto (bez započítavania hendikepu). Oba turnaje, na ktorých štartovalo po 126 golfistov z 22 krajín, sa hrali na 54 jamiek. Celé podujatie odštartoval ceremoniál v priestrannom bratislavskom hoteli Gate One, ktorý sa spoločne s ho telom Chopin ujal všetkých hostí a účastníkov.

Európsky pohár – Báč

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Slovenskí seniori združení pod hlavičkou ASGS plánovali využiť domáce prostredie. To sa im najmä vďaka osobným trojdňovým maximám na ihrisku bez väčších prevýšení, ale s výraznou terénnou modeláciou a častými vodnými prekážkami napokon aj podarilo. Skvele pripravené ihrisko Welten (5 400 m) bolo k domácim hráčom prívetivé. O historický slovenský úspech sa zaslúžil tím v zložení Ľuboš Gerek (216/69+74+73), František Falat (215 /70+74+71), Anton Holos (212/ 70+71+71), Štefan Novák (237/80+77+80), Miroslav Dočár (209/69+71+69) a Andrej Černák (229/74+79 +76). Za slnečného počasia v známom prostredí po prvom kole dokonca viedli o šesť rán pred Španielmi a Nemcami, ktorí obhajovali striebro. Slováci sa tak razom dostali ešte pod väčší tlak, pretože potrebovali potvrdiť, že štvrté miesto z minulého ročníka hraného v Belgicku nebolo náhodné. Napriek tomu po druhom kole figurovali domáci stále na lichotivej druhej priečke, pri čom do čela sa dostali suverénni obhajcovia trofeje Španieli. Pred tretím Nórskom sme mali pred finále náskok štyroch úderov, ktorý sme však napokon neudržali.

Hoci si Slováci (852/ 278+290+284) oproti štvrtkovému kolu polepšili o poltucet úderov, napokon z toho bola spomínaná „bronzová“ pozícia. Druhí skončili Nóri (851/287+285+279), ktorí sa oproti minulému roku posunuli o stupienok vyššie. Prvenstvo si zo Slovenska odviezli Španieli a obhájili tak triumf v Európskom pohári. Slovák Miroslav Dočár bol najlepší z domácich seniorov, keď vďaka životnému výkonu skončil na druhom mieste v hodnotení jednotlivcov. O tri údery lepší bol len Španiel Ángel Mirat Marcos (206/67+63+76). Do prvej pätnástky individuálneho poradia sa zmestili ešte dvaja domáci hráči, šiesty bol kapitán tímu Anton Holos a dvanásty nováčik František Falat. Dôkazom kvalitnej konkurencie a súčasne ozdobou podujatia bol albatros Neala Rega. Britský senior potreboval na päťparovej jamke číslo päť len dva údery.

Majstrovstvá Európy – Schönfeld

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Ani druhý slovenský tím seniorov v zložení Ján Lešo (241/80+80+81), Ján Guniš (245/84 +85+76), Michal Žeňuch (246/83+83+80), Viliam Maroš (266/90+90+86), Marián Mihál (274/96+94+84) a Jozef Hruška (251/87+88+76) sa v kvalitnej konkurencii nestratil. Oproti minulosti výrazne poskočil vpred. Pred rokom skončili naši seniori v Belgicku v kategórii brutto na 20. mieste, teraz z toho bola sympatická dvanásta priečka s celkovým výkonom 983/334+336 +313. Na linksovom ihrisku v Schönfelde sa Slovákom vydarila najmä záverečná runda. Po prvom a druhom kole figurovali na 15., resp. 16. mieste, ale v poslednom ko le zahrali piaty najlepší výsledok, a tak poskočili dopredu. Európsky titul s prehľadom obhájili suverénni hráči Spojeného kráľovstva (902/293+305 +304), ktorí mali v tíme aj bývalých profesionálov. Striebro putuje do Španielska (918/306+301+311), bronz si vybojovali Taliani (923/306+309+308). V individuálnom hodnotení sa zo Slovákov najviac darilo Jánovi Lešovi na 24. mieste, Ján Guniš skončil 37. V nabitej konkurencii na špici predvádzal po tri dni najlepší výkon Brit Adrian Donkersley (221/71+75+75), druhý skončil jeho krajan David Lane (223/75+73+75) a tretiu priečku ukoristil Talian Francesco Ghirardi (224/73+74+77).

O rok v Záhrebe

Súčasťou podujatia boli aj spoločensko-športové a sprievodné aktivity. Prezidentský pohár, o ktorý hrali prví muži národných asociácií, sa konal na ihrisku White Eurovalley v Malackách. V Bratislave sa 17. augusta uskutočnilo aj valné zhromaždenie ESGA, na ktorom sa rozhodlo, že 31. majstrovstvá Európy a Európsky pohár amatérskych seniorských družstiev sa na budúci rok uskutočnia v chorvátskom Záhrebe.

Reakcie bronzových slovenských seniorov

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

MIROSLAV DOČÁR, 2. miesto v súťaži jednotlivcov: „Nesmierne ma teší, že som sa osobne mohol podieľať na historickom úspechu slovenského seniorského golfu. V každom športe sú najdôležitejšie tie prvé tri miesta a nám sa podarilo dostať na stupeň víťazov. Čo sa týka môjho osobného výkonu, tak z druhého miesta som bol príjemne prekvapený. Nezdalo sa mi totiž, že by som hral nejako výnimočne, ale ihrisko bolo zrejme pre všetkých náročné. Nečakal som, že skončím tak vysoko, pretože na štarte bolo množstvo kvalitných hráčov, najmä zo Španielska a Spojeného kráľovstva. Golf je komplikovaná a technicky náročná disciplína, a preto poznajú hráči všade na svete osciláciu svojich výkonov. Mne sa počas tých troch dní v Báči podarilo oscilovať na mojom maxime.“

ANTON HOLOS, kapitán tímu a 6. miesto: „V takej konkurencii som nadšený z tretieho miesta aj osobného výkonu. Som členom ASGA od začiatku a dobre si pamätám, že pred takými ôsmimi rokmi sme sa pohybovali okolo posledného miesta. Minulý rok sme síce skončili štvrtí, ale práve preto sme chceli potvrdiť, že to nebola náhoda. Mali sme v tíme aj dvoch nováčikov (pozn. Falat a Novák), takže sme si vzájomne aj radili. V domácom prostredí sme sa dostali do vedenia po prvom kole a tlak sa ešte zvýšil. Myslel som si, že mňa sa to už vďaka skúsenostiam netýka, ale teraz môžem povedať, že celý týždeň som zle spal. Napätie bolo obrovské, ale hralo sa nám v domácom prostredí dobre, pretože také gríny som na ihrisku Weltenu ešte nezažil. Tamojší nadšenci investovali do prípravy celého podujatia aj techniky, a bolo to aj vidieť. Poďakovanie patrí aj dobrovoľníkom a organizátorom šampionátu, pretože sme Slovensku urobili v zahraničí dobré meno. Uznanie si však zaslúži aj slovenský tím, ktorý hral brutto v Schönfelde, pretože konečné dvanáste miesto je výrazný pokrok. Aj v tejto kategórii sme totiž pred rokmi začínali s umiestneniami okolo poslednej priečky.“

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

FRANTIŠEK FALAT, 12. miesto: „Golf je v podstate individuálny šport, ale teraz sme hrali za národný tím. To všetko dodávalo celej situácii náboj, ale aj tlak, pod ktorý sme sa dostali. V Belgicku sme boli štvrtí, takže sa dal aj trochu čakať. Lenže sa výrazne zvýšil po prvom kole, keďže sme viedli. V druhej runde sme mali všetci trochu útlm, ja som dokonca na jednotke zahral triple bogey. Napriek tomu sme boli stále druhí za Španielmi, pred Nórmi sme mali náskok štyroch úderov. Povedali sme si pred posledným kolom, že to musíme udržať. V poslednom kole sme všetci išli v trojflajte s Nórom a so Španielom. Vedeli sme, že každý musí ustrážiť svojho Nóra a podarilo sa. V konkurencii viacerých bývalých profesionálov to je skvelý výsledok.“

Len krátko po skončení záverečného kola na oboch ihriskách poskytol prezident Európskej asociácie seniorských golfistov Philipp Verstraeten rozhovor, v ktorom vyzdvihol slovenských organizátorov.

Aké pocity u vás prevládajú po skončení 30. majstrovstiev Európy a Európskeho pohára amatérskych seniorských družstiev?

Bol to výnimočný jubilejný šampionát a sme radi, že sme ho organizovali práve na Slovensku. Bratislava je fantastické mesto s úžasnou geografickou polohou. Mali sme k dispozícii dva vynikajúce hotely (Gate One a Chopin), na prepravu do Báču a Schönfeldu fungovala bezchybná kyvadlová doprava. Obe ihriská boli výborne pripravené, našli sme ich vo výbornom stave. Napokon, vyšlo nám aj počasie, seniori predvádzali sympatické golfové výkony, takže môžeme byť spokojní. Bolo to päť pekných dní.

Čo môžete povedať o športovej úrovni šampionátu?

Môžem pokojne konštatovať, že na oboch turnajoch predviedlo niekoľko golfistov vynikajúce výkony nielen vzhľadom na svoj vek. Naším cieľom je dosiahnuť aj v týchto kategóriách najvyššiu možnú kvalitu. Teší nás aj fakt, že na golfovo silné krajiny sa doťahujú aj ďalšie, napríklad z bývalého východného bloku, kde im však ešte len dorastá generácia seniorov, pretože s golfom začali neskôr. Vždy sa však tešíme, že jeden týždeň môžeme stráviť spolu.“

Ako by ste zhodnotili prácu slovenských organizátorov, ktorí také rozsiahle podujatie ešte neorganizovali?

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

ESGA má svoje pravidlá a postupy pri organizovaní významných podujatí. Takže krajina, ktorej pripadne česť organizovať kontinentálny šampionát, dostane vždy dva roky vopred presný zoznam bodov, ktorý musí byť splnený. Potom udržiavame kontakt s organizátormi, aby sme mohli pomaly, ale s istotou dobre pripraviť turnaje. Navyše pri slovenských organizátoroch sme nemali pocit, že ideme do rizika. Určite je to pocta pre ASGS, že sa šampionát konal na Slovensku. Šéf slovenskej asociácie (Peter Gál) mal sen, aby sa raz tento turnaj uskutočnil aj u vás, takže sen sa mu splnil.

Kde sa budú konať majstrovstvá Európy a Európsky pohár v roku 2012

Všetko nasvedčuje tomu, že to bude v chorvátskom Záhrebe. Je tam trochu problém s kvalitou ihrísk, ale verím, že všetko vyriešime. Napokon, ak by došlo k vynútenej zmene, máme pripravené náhradné riešenia vrátane Slovenska. Ale inak platí rotačný systém, takže vzhľadom na počet asociovaných krajín, by sa k vám európsky šampionát mohol za normálnych okolností opäť dostať najskôr o dvadsať rokov. Samozrejme, pripúšťam, že výnimka potvrdzuje pravidlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať