Slovenskí europoslanci odmietli Orbánove nezmyselné provokácie, ktorými vnáša napätie medzi oba štáty

Europoslanci
Europoslanci: Miriam Lexmann (vľavo hore), Michal Šimečka (vľavo dole), Ivan Štefanec (vpravo hore), Vladimír Bilčík, Martin Hojsík (vpravo dole). Foto: Koláž WBN, SITA

Slovenskí europoslanci vydali vyhlásenie, v ktorom odmietli „nezmyselné provokácie Viktora Orbána“. Zároveň maďarského premiéra vyzvali k rešpektu k svojim susedom a k dodržiavaniu pravidiel.

Poslanci Európskeho parlamentu Ivan Štefanec, Michal Šimečka, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Peter Pollák, Eugen Jurzyca a Miriam Lexmann to uviedli v reakcii na fotografiu Viktora Orbána z futbalového štadiónu, na ktorej je maďarský premiér so šálom zobrazujúcim mapu veľkého Uhorska, v rámci ktorého siahajú maďarské hranice až k Poľsku.

Europoslanci poukazujú na to, že Európska únia (EÚ) je založená na rešpektovaní zmlúv a pravidiel, pričom elementárnym pravidlom je rešpektovanie hraníc členských štátov. Zdôrazňujú, že hranice Slovenska sú nemenné a konanie maďarského premiéra nezmyselne vnáša napätie medzi naše krajiny.

„Dnes, viac ako inokedy, potrebujeme v EÚ pokoj, vzájomný rešpekt a dobré susedské vzťahy. Zlepšiť život našim občanom môžeme len ich presadzovaním a nie zbytočným spochybňovaním platných hraníc a pravidiel,“ uviedli europoslanci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaIvan ŠtefanecMartin HojsíkMichal ŠimečkaMichal WiezikMiriam LexmannPeter PollákViktor OrbánVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlament