Slovenskí boccisti obhájili v súťaži párov na paralympiáde v Tokiu zlato z Ria, výprava už má desiatu medailu

Samuel Andrejčík, boccia, paralympiáda v Tokiu
Slovenský boccista Samuel Andrejčík (vľavo) na paralympiáde v Tokiu. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 4. septembra 13:56

Slovenská výprava sa dočkala desiatej medaily na paralympijských hrách v Tokiu. Vybojovali ju boccisti v súťaži párov a má najcennejší – zlatý odlesk.

Vo finále kategórie BC4 Samuel Andrejčík a Michaela Balcová s náhradníkom Martinom Strehárskym zdolali výber Hongkongu 3:2. Predtým v semifinále si Slováci poradili s tímom Ruského paralympijského výboru 5:2.

Andrejčík dosiahol maximum

Andrejčík a Balcová obhájili paralympijský triumf z Ria de Janeiro 2016. Na ceste k tokijskému zlatu zdolali aj Brazílčanov 7:3, Portugalčanov 10:1, Britov 8:0 a Kanaďanov 4:3. Andrejčík vybojoval zlatú medailu v japonskej metropole aj v súťaži jednotlivcov. Dosiahol v Tokiu maximum.

„Obe medaily sú zlaté, ale dnes po veľkých infarktových stavoch. Pred hrami som si nemohol byť istý, že to takto dobre dopadne. Blahoželalo nám veľa krajín, bol to krásny pocit. Potvrdili sme, že sme dobrí hráči,“ uviedol už trojnásobný paralympijský víťaz Andrejčík na webe spv.sk.

„Celý deň to boli nervy, dramatické, vyrovnané, náročné duely, ale som šťastná, ako to dopadlo. Päť rokov sme dreli, aby sme tu podali dobrý výsledok. Posledné tri mesiace sme žili už len bocciou a vyplatilo sa. Pritom v Tokiu bolo všetko inak ako pred piatimi rokmi v Riu. A aj tak sme vyhrali a berieme rovnakú medailu. Možno aj preto, že sme sa snažili nemyslieť na to, že sme na paralympiáde. Brať to ako bežný zápas,“ uviedla Michaela Balcová na webe Slovenského paralympijského výboru. „Už viem, kde medaila skončí. Pri tej z Ria. Ešte mám na ňu v izbe miesto,“ dodala.

Funková o medailu nebojovala

Spomedzi Slovákov bola v sobotu v hre aj parastrelkyňa Kristína Funková, ale do medailového boja sa nedostala.

V disciplíne R9 mix (športovej puške v ľahu na 50 m) skončila v kvalifikácii devätnásta a postup do finálovej osmičky jej ušiel o viac ako 5 bodov. Paralympijským šampiónom sa stal Srb Dragan Ristič.

Slovensko aktuálne má v Tokiu štyri zlaté, dve strieborné a štyri bronzové medaily. S bilanciou 4-2-4 patrí paralympionikom spod Tatier v medailovom hodnotení krajín 28. priečka. Na čele sú paralympionici Číny so 187medailami a bilanciou 87 – 52 – 48.

V posledný deň paralympijských súťaží, v nedeľu 5. 9., budú ešte v hre parastrelci Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský. Predstavia sa v disciplíne R6 (mix – ľubovoľná malokalibrovka v ľahu na 50 m).