Slovákov najviac trápia existenčné problémy, vzdelanie či inovácie nevnímame ako niečo hodnotné

Pre Slovákov sú prioritami predovšetkým témy súvisiace s každodenným fungovaním a prežitím. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Slováci kladú najväčší dôraz na riešenie existenčných problémov. Na štvrtkovej tlačovej besede k prieskumu národných hodnôt to skonštatovala členka správnej rady mimovládnej organizácie Slovak Global Network Andrea Vadkerti. Podľa nej sú pre Slovákov prioritami predovšetkým témy súvisiace s každodenným fungovaním a prežitím.

Reformy odtrhnuté od reality

„Preto je tam dôraz na sociálnu spravodlivosť, fungujúci zdravotnícky systém, dostupné bývanie. To sú veci, ktoré s nami naozaj kývu,“ povedala s tým, že v týchto oblastiach sú obyvatelia Slovenska hodnotovo stabilní.

Medzi presadzovanými hodnotami podľa nej naopak chýbajú hodnoty ako sú inovácie, kreativita alebo vzdelanie. „Mnohé z našich plánov a reforiem je postavených na predstavách a víziách, ktoré ako keby nekorešpondujú, nerezonujú so spoločnosťou,“ uviedla Vadkerti.

Lepšia kvalita života

Vadkerti takisto zdôraznila, že je v tejto súvislosti potrebné zmeniť spôsob komunikácie, aby ľudia pochopili, prostredníctvom čoho sa k nim istoty a kvalita života dostanú.

„My ako národ nepovažujeme vzdelanie za hodnotu a nevidíme ju ako prostriedok na dosiahnutie vyššej kvality života,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Vadkerti
Firmy a inštitúcie Slovak Global Network