Slováci v Južnom Sudáne zlepšujú zdravotnú starostlivosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovak Aid

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský tím v juhosudánskom Mapuordite dostane vlastné ubytovanie. Stavba domu sa už začala a jej ukončenie je plánované v druhom štvrťroku tohto roku. Pracovníci z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave pracujú v Nemocnici Nepoškvrnenej Panny Márie Mapuordit v rámci projektu rozvoja kapacít v ošetrovateľstve, pôrodnej asistencii a komunitnom zdravotníctve v špecifických podmienkach Južného Sudánu, ktorý podporili z prostriedkov Slovak Aid.

Vzhľadom na nepredvídateľnú bezpečnostnú situáciu týkajúcu sa referenda v Južnom Sudáne sa realizácia projektu posunula a načas sa zastavilo aj vysielanie odborníkov do oblasti. Po pokojnom referende sa však koncom februára rozhodli vyslať do krajiny ďalší tím expertov – lekára a lektora. Agentúru SITA o tom informovala referentka pre zahraničné vzťahy univerzity Miroslava Targošová.

Lekárov najviac vyhľadávajú deti do piatich rokov, preto do Mapuorditu odišiel pediater, ktorý sa v rámci komponentu zdravotnej starostlivosti sústreďuje na prácu na detskom oddelení nemocnice a v detskej ambulancii. Okrem toho sú súčasťou práce vizity, služby, práca v programe pre podvyživené deti. Momentálne je obdobie sucha, preto je malária medzi problémami na treťom mieste, prevyšujú ju ochorenia zažívacieho traktu – hnačky, vracania a následná dehydratácia – a respiračné ochorenia. Z chirurgických problémov boli najčastejšie zápaly apendixu, hernie a operácie vonkajších hemoroidov. Urgentné chirurgické stavy tvorili prevažne strelné poranenia vrátane poranenia šípom.

Lekári a zdravotnícky personál poskytli v prvom trimestri tohto roku starostlivosť mesačne okolo 1 700 pacientom v ambulanciách. V polovici marca sa skomplikovala bezpečnostná situácia, v blízkom okolí Mapuorditu boli nepokoje medzi kmeňmi Dinka a Jur. To malo vplyv na počet pacientov, ktorý klesol, no počet úmrtí zase vzrástol. „Zaznamenali sme sporadické úteky pacientov a personálu, aby chránili svoje rodiny a majetok. Niektorí utekajú, niektorí naopak hľadajú útočisko v nemocnici. Nemocnica bola istý čas strážená vojakmi pre prípad nebezpečenstva. Situácia sa síce upokojila, ale stále panuje istá miera hystérie a pri akejkoľvek negatívnej správe pacienti a personál i samotní obyvatelia Mapuorditu utekajú,“ informovala Targošová.

Na pozícii lektora odišiel do oblasti sociálny pracovník, ktorého činnosť spočíva predovšetkým vo vzdelávaní. Pozornosť sústreďuje predovšetkým osvete zdravotníckeho personálu, ale hlavne pacientov. Prebieha aj vzdelávanie zdravotníckeho personálu a komunitných pracovníkov, ktorí pracujú v rámci osvety HIV/AIDS. Aktivity sa sústreďujú i na antimalnutričný program, pomoc pri distribúcii tabliet na čistenie vody a pri distribúcii oblečenia, prikrývok a hygienických potrieb dočasne presídleným osobám. V rámci osvety a terénneho vzdelávania sa vychádzalo do okolitých osád, čo však bolo vzhľadom na komplikovanú bezpečnostnú situáciu v marci zakázané. Do terénu sa v tom období chodilo podľa vývoja situácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovak Aid