Slováci sa s Nórskom natrápili, no postupujú

Hokej_reprezentacia

VANCOUVER 24. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti postúpili do štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouveri. Zverenci trénera Jána Filca po tuhom boji vyhrali v utorňajšom barážovom stretnutí o účasť medzi najlepšou osmičkou mužstiev na ZOH 2010 nad Nórskom najtesnejším rozdielom 4:3 a môžu sa pripravovať na štvrťfinálový zápas proti Švédsku, ktorý je na programe v stredu 24. februára o 21.00 h miestneho času (už vo štvrtok 25. 2. o 6.00 h SEČ).

Škvrnou zápasu bol zákrok nórskeho útočníka Oleho Kristiana Tollefsena na Ľuboša Bartečka, po ktorom zostal slovenský krídelník ležať na začiatku 7. min na ľade v kaluži krvi. Po približne 10 minútach opustil Bartečko, hrajúci svoj 99. duel v najcennejšom drese, ľadovú plochu haly Canada Hockey Place na nosidlách za obrovského potlesku publika. Bartečko bol ošetrený priamo na štadióne a mal by byť v poriadku. Neskôr absolvoval podrobnejšie vyšetrenia na klinike v olympijskej dedine vo Vancouveri.

V päťminútovej presilovke nariadenej za spomenutý faul dokázali skórovať Michal Handzuš a Marián Gáborík. V 19. min síce z druhej nórskej strely na bránku znížil Mats Zuccarello Aasen, no už o 46 sekúnd upravil na 3:1 opäť v početnej výhode Richard Zedník. V druhej časti hry Nóri ožili, naopak, Slováci upadli do kŕča a nevedeli sa dostať do tempa. Výsledkom boli dva góly v sieti Jaroslava Haláka z hokejok Toreho Vikingstada a Andersa Bastiansena, ten druhý jednu desatinu sekundy pred druhou sirénou. V tretej tretine napokon hráči SR strhli výhru na svoju stranu zásluhou presného zásahu Miroslava Šatana. Ak však budú chcieť uspieť proti Švédsku, musia predviesť rozhodne lepší výkon.

Faulovaný Bartečko
Ľuboša Bartečka na začiatku prvej tretiny tvrdo fauloval nórsky útočník Ole Kristian Tollefsen. Bartečko zostal po tomto hrubom faule niekoľko minút ležať v kaluži krvi, ľadovú plochu musel opustiť na nosidlách. Foto: Tomáš Benedikovič Foto: Tomáš Benedikovič

Žigmund Pálffy
Žigmund Pálffy útočí na nórsku bránu, tentokrát neúspešne. Foto: SITA, Tomáš Benedikovič

Handzuš dáva gól
Prvý gól v nórskej bráne počas zápasu olympijského hokejového turnaja Slovensko - Nórsko. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Nórska radosť
Nóri sa tešia po treťom úspešnom zásahu do Halákovej brány. Foto: SITA, Tomáš Benedikovič

Gól do šatne
Slovenskí reprezentanti odchádzajú do šatne so sklonenými hlavami po tom, čo inkasovali vyrovnávajúci gól desatinu sekundy pred koncom tretiny. Foto: SITA, Tomáš Benedikovič

Výsledok:

Baráž o postup do štvrťfinále:

Slovensko – Nórsko 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Góly: 8. Handzuš (Gáborík, Marián Hossa), 10. Gáborík (Demitra, Chára), 19. Zedník (Stümpel, Pálffy), 49. Šatan (Ľ. Višňovský, Zedník) – 19. Zuccarello Aasen (Holos), 28. Vikingstad (Thoresen, Zuccarello Aasen), 40. Bastiansen (Olimb, Thoresen).

Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Tollefsen (Nór.) na 5+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 40:19, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Joannette (Kan.) – Kiča (Ukr.), Losier (Kan.), 17 583 divákov

Zostavy:

Slovensko: Halák – Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera – Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Zedník, Handzuš, Bartečko (7. Cibák) – Šatan, T. Kopecký, Radivojevič

Nórsko: Grotnes – Trygg, T. Jakobsen, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund – Zuccarello Aasen, Vikingstad, Thoresen – J. Andersen, Hansen, Roymark – Olimb, Bastiansen, Holtet – K. Forsberg, Spets, Laumann Ylven

Prvú tretinu výrazne poznačil už v 7. min hrubý faul nórskeho obrancu Tollefsena na hlavu Bartečka, po ktorom sa slovenský útočník ocitol v kaluži krvi a neskôr na nosidlách mimo hracej plochy. Slováci päťminútovú presilovku potrestali dvoma gólmi, ktorých autormi boli v 8. min Handzuš a v 10. min Gáborík. Handzuš dorážal pred brankárom strelu Gáboríka a kanonier Rangers neskôr šikovne strčil hokejku do skvelej prihrávky Demitru. Ešte predtým mohol pridať gól aj Pálffy, ale jeho nájazd sa skončil na konci pravého betónu brankára Grotnesa. Nóri nečakane udreli v 19. min, keď Zuccarello Aasen využil zakrytý výhľad Haláka a strelou spoza obrancu Jurčinu znížil na 1:2. Slovenskí hokejisti sa rýchlo otriasli a vzápätí využili aj druhú presilovku v stretnutí. Po prihrávke Stümpela spoza bránky bol úspešný Zedník – 3:1. Slováci v prvej tretine prestrieľali Nórov 21:2.

Nerovný súboj mal pokračovať aj v druhej dvadsaťminútovke, no napokon to bolo inak. V 23. min totiž Halák zachraňoval po strele Olimba a v 28. min už najlepší strelec Nórska na olympijskom turnaji Vikingstad síce pukom odrazeným od jeho korčule, ale predsa len znížil na 2:3. Severanom narástli krídla a keďže Slováci prestali korčuľovať, ich súper začal mať navrch. V 35. min Halák skryl v lapačke jedovku Thoresena a keď slovenskí hráči v následnej presilovej hre prakticky vôbec nevystrelili na bránku, diváci sa už jasne priklonili na stranu nefavorita. Záverečné sekundy druhej tretiny v slovenskom podaní pripomínali zlý sen. Filcovi zverenci sa nechali zatlačiť a doslova si vypýtali vyrovnávajúci gól. Pätnásť sekúnd pred koncom ešte Olimb sám pred Halákom neuspel, ale jednu desatinu sekundy pred sirénou slovenského brankára napokon prekonal strelou zápästím úplne voľný Bastiansen – 3:3.

Slovenský budíček dlho neprichádzal ani v záverečnej tretine. Rozohrávke chýbala myšlienka a aktívna nórska defenzíva prakticky nedovoľovala slovenským hráčom dostať sa do nejakých šancí. Cestu z predpeklia ukázal svojim spoluhráčom až v 49. min Šatan, ktorý šikovne vložil hokejku do prihrávky Višňovského a dostal Slovensko do vedenia – 4:3. Pokoj na slovenské hokejky to však neprinieslo. Nóri prekypovali bojovnosťou a energiou a šesť minút pred koncom po neprehľadnej situácii pred Halákom skackajúci puk takmer usmernili za jeho chrbát. Vzápätí vypálil od modrej obranca Trygg, ale Halák utlmil puk na svojej hrudi. Nóri bojovali ako o život, v závere Slovákov uzamkli v obrannom pásme, odvolali brankára, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

Reakcie slovenských hokejových reprezentantov po utorňajšom triumfe v zápase o postup do štvrťfinále na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri:

Michal Handzuš (útočník SR): „Bol som sa ešte cez jednu z prestávok pozrieť za Ľubošom. Bol pri vedomí, reagoval a hýbal sa. Doktor nám takisto povedal, že bude v poriadku, mal by s nami byť teraz po zápase. Hrali sme dnes aj za neho. Dúfam, že mohol pozerať a je v poriadku. Po strelení dvoch gólov sme prestali hrať, začali sme voziť puky a tým sme dovolili súperovi sa dostať do zápasu. Nóri zacítili šancu a snažili sa ju využiť. My sme naopak boli nervózni. Zajtra nám takýto výkon stačiť nebude, musíme hrať oveľa lepšie.“ (zdroj: STV)

Marián Gáborík (útočník SR): „Mali sme tlak, ale sme si to pokašľali. Súper si tam vypracoval šance, ale našťastie tam bol v bránke Jaro. Sme vo štvrťfinále, no musíme našu hru otočiť o 360 stupňov. Musíme vyhrávať viac osobných súbojov, to bude základ. Dovolili sme Nórom vyrovnať a hneď to bol iný zápas. Neboli sme už mysľou pri zápase so Švédskom, nešetrili sme sily. Dnes sme urobili pár chýb, ktorých sa musíme v stredu vyvarovať. Nebudeme to mať jednoduché. Švédi majú kvalitný prepracovaný systém a každý ich hráč má svoje meno. Hrajú veľmi dobrý celoplošný hokej. Musíme sa rýchlo zregenerovať a dôkladne pripraviť na zajtra.“ (zdroj: STV)

Pavol Demitra (útočník Slovenska): „Mali sme výborný štart. Vedeli sme, že budeme musieť do nich búšiť. Nóri tu odohrali už zopár kvalitných zápasov a dnes to bol jeden z nich. Proti Švédom musíme určite lepšie brániť a hrať svoju hru, lebo dnes to bolo trápenie. Nóri sú kvalitní hokejisti, ktorí väčšinou pôsobia vo švédskej lige. Dnes to bolo náročné aj pre nášho brankára, ktorý celú prvú tretinu nevidel ani jednu strelu a potom to padlo za jeho chrbát. To Nórov nakoplo a boli nebezpeční do konca zápasu.“

Richard Zedník (útočník Slovenska): „Za stavu 3:1 sme si mysleli, že to už v pohode dohráme a vôbec to tak nebolo. Svoju úlohu zohral určite aj psychický tlak, najmä, keď sa Nóri zlepšovali. V závere už boli veľmi nebezpeční. Súper nemal čo stratiť, aj preto hral tak dobre. My sme si mysleli, že ušetríme nejaké sily na Švédov, ale opak bol pravdou. Ešte dobre, že to tam Šarky trafil.“

Ľubomír Višňovský (obranca Slovenska): „Som taký rozčarovaný, že ani neviem, čo mám povedať. Prvá tretina bola super, dali sme tri góly z presiloviek, no potom sme nepochopiteľne prestali hrať. Verím, že proti Švédom to bude z našej strany úplne iný zápas.“

Roy Johansen (tréner Nórska): „Gratulujem súperovi k víťazstvu, ktoré si však musel ťažko vybojovať. Mojim hráčom rovnako blahoželám k výkonu v stretnutí, ktoré bolo otvorené až do samého konca. A aj to je pre nás proti silnému Slovensku svojím spôsobom víťazstvo. Bol to náš najlepší výkon na turnaji, škoda, že sme v závere už nepridali vyrovnávajúci gól. Mrzí ma zákrok nášho hráča na Bartečka. Dúfam, že bude v poriadku.“

Ján Filc (tréner Slovenska): „Rýchle a nečakané zranenie Bartečka ovplyvnilo našu hru dvoma spôsobmi. Dokázali sme využiť päťminútovú presilovku na strelenie dvoch gólov a dostať hru pod kontrolu. Na druhej strane to v hráčoch zanechalo veľké emócie, ktoré sa potom negatívne prejavili v ich prístupe k niektorým ďalším súperovým atakom a do veľkej miery nás to rozhodilo. Gól v poslednej sekunde tretiny, to je veľká chyba. Nemalo by sa to stávať, ale bol to dôsledok zoskupenia viacerých chýb, ktoré sme urobili v druhej tretine a dovolili súperovi chytiť sa v zápase. Všetci hráči si boli vedomí toho, že vývoj zápasu nie je dobrý, napriek tomu sa na ľade dopúšťali znova tých istých chýb. Chvalabohu, že sme v tretej tretine dokázali skórovať a nedovolili to súperovi. Poviem to takto: v prvom zápase proti Čechom sme hrali dobre a prehrali sme. Dnes to nebolo dobré, ale radšej hrajme takto a vyhrajme.“

Zdeno Chára (obranca a kapitán Slovenska): „Dali sme rýchle góly a mysleli sme si, že to pôjde samo, ale opak bol pravdou. Nóri vyrobili zo zápasu poriadnu drámu. Góly, ktoré dali, si zaslúžili, ale našťastie sme to nakoniec vyhrali. Dúfam, že Ľubo Bartečko bude v poriadku. Bol to špinavý úder do jeho hlavy, ktorý do hokeja vôbec nepatrí.“

Marián Hossa (útočník Slovenska): „Nikto nemá rád údery lakťom na hlavu. Tento na Bartečka bol jeden z najškaredších, aký som kedy videl. Toho chlapíka by mali suspendovať na poriadne dlho.“

Mats Zuccarello Aasen (útočník Nórska): „Bartečka je mi ľúto, ale aj Tallyho. Určite to nespravil zámerne. Taký je hokej, údery k nemu patria. Nanešťastie spadla Bartečkovi prilba.“

Miroslav Šatan (útočník Slovenska): „Dovolili sme Nórom vrátiť sa do zápasu. Chalani si asi mysleli, že už to pôjde ľahko. Sami sme si to skomplikovali.“