Sliny kliešťov môžu liečiť rakovinu, tvrdí štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Hoci sa kliešte radia medzi parazity, ktoré sa živia krvou a nepatria do práve obľúbenej skupiny živočíchov, podľa štúdie brazílskych vedcov, môžu poslúžiť pri liečbe rakoviny kože, pečene a pankreasu. V slinách bežného juhoamerického kliešťa amblyomma cajennense, objavili proteín, ktorý očividne redukuje či dokonca úplne vyhubí rakovinové bunky a ponechá len tie zdravé. „Je to niečo úplne nové,“ tvrdí molekulárna biologička z inštitútu v brazílskom meste Sao Paulo Ana Marisa Chudzinski-Tavassi, ktorá je zároveň vedúcou štúdie. „Zložka nachádzajúca sa v slinách tohto kliešťa, by mohla slúžiť ako liek na rakovinu,“ dodala.

Na objav podľa vlastných slov narazila pri testovaní antikoagulačných vlastností slín tohto živočícha. Teória, že proteín zvaný Factor X active môže mať dopad na rakovinové bunky, viedla k laboratórnym testom na bunkových kultúrach, ktoré presiahli všetky očakávania. „Na naše prekvapenie proteín nezabíjal zdravé bunky,“ uviedla Chudzinski-Tavassi. „No rakovinové bunky, áno,“ dodala. Výsledky štúdie boli viac než sľubné. „Ak každý deň po dobu 14 dní liečime malý nádor zvieraťa, tento sa prestane ďalej vyvíjať, dokonca sa zmenší. A po 42 dňoch nádor úplne odstránime,“ tvrdí vedkyňa.

Výroba lieku však bude vyžadovať celé roky klinických testov a značné finančné investície. Chudzinski-Tavassi už požiadala o patent na proteín kliešťov a objav svojho tímu prezentuje v medicínskych časopisoch a na konferenciách po celom svete. „Jedna vec je niečo objaviť. No zaviesť to do medicíny, je niečo úplne iné,“ uzavrela.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať