Skutočná zlatá medaila je medailou solidarity, pápež František vzdal hold paralympionikom a utečencom

Pápež František
Pápež František. Foto: archívne, SITA/AP.

Pápež František na svojej stredajšej generálnej audiencii vzdal hold paralympionikom aj športovcov z tímu utečencov pred ZOH 2022 v čínskom Pekingu. Hlava katolíckej cirkvi tiež prezentovala verejnú výzvu, aby šport „urobil svet viac bratským“.

Pápež v stredu hostil pravidelnú audienciu, na ktorej tiež uviedol, že šport môže vytvoriť „mosty priateľstva a solidarity“ a že „skutočná zlatá medaila“ je medailou solidarity medzi ľuďmi rôznych národov, kultúr a vierovyznaní.

Príbehy utečencov sa pápeža dotkli

„Spoločne získame najdôležitejšiu medailu, ak príklad športovcov so zdravotným znevýhodnením pomôže každému prekonať predsudky či strach a urobí našu komunitu ústretovejšou a inkluzívnejšou,“ povedal pontifik a a špeciálne pozdravil športovcov z tímu utečencov, ich príbehy sa ho mimoriadne dotkli.

„Nech ich svedectvo pomôže povzbudiť občianske spoločnosti, aby sa s čoraz väčšou dôverou otvorili všetkým a nenechali nikoho v úzadí,“ pokračoval František, veľký futbalový fanúšik.

Výber Vatikánu hral proti Rómom

Pápež dlhodobo káže o potrebe integrácie migrantov do spoločnosti a o prínose športu pre mladých ľudí. Inšpirovaný prioritami pápeža, Vatikán vytvoril viacero športových tímov a ich súčasťou boli aj migranti či osoby so zdravotným znevýhodnením.

Zatiaľ naposledy to bol v novembri 2021 charitatívny futbalový duel výberu Vatikánu zloženého z členov vatikánskej Švajčiarskej gardy, zamestnancov Vatikánu a ich rodinných príslušníkov proti tímu Svetovej federácie Rómov pochádzajúcich z Chorvátska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František