Aktualizované: Situácia na záchrannej lodi Open Arms je zúfalá, do mora skočilo niekoľko migrantov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti, humanitárna loď Open Arms
Migranti na humanitárnej lodi Open Arms. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. augusta 22:35

Talianska prokuratúra nariadila zadržať španielsku záchrannú loď Open Arms a evakuovať z nej viac ako 80 migrantov. Stalo sa tak po tom, ako 15 utečencov skočilo do mora po 19 dňoch strávených na palube lodi. Všetkých sa podarilo zachrániť a transportovať na ostrov Lampedusa.

Po tom, ako migrant zo Sýrie skočil do mora a zachránila ho talianska pobrežná stráž, odhodlalo sa na rovnaký krok ďalších deväť v oranžových záchranných vestách.

Reportér španielskeho verejnoprávneho vysielateľa TVE z paluby lode uviedol, že muž, ktorý skočil ako prvý, sa odmietol vrátiť na palubu Open Arms a pobrežná stráž ho odviedla na ostrov Lampedusa. To vyvolalo reakciu ďalších deviatich migrantov, ktorí ho nasledovali.

Migranti sú zúfalí

Podľa reportéra boli migranti po 19 dňoch na palube lode „zúfalí a blížili sa k šialenstvu„. Talianska pobrežná stráž podľa Open Arms zachránila aj zvyšných deväť migrantov, bezprostredne však nebolo jasné, či sa aj oni dostanú na pevninu.

Kapitán Open Arms predtým informoval talianske úrady, že 17-členná posádka už nezvláda situáciu na palube, keďže frustrovaní migranti sa medzi sebou začali biť. Jedna migrantka tiež dostala panický záchvat.

Salvini im nedovolil vplávať do prístavu

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nedovolil lodi, ktorá kotví pri juhotalianskom ostrove Lampedusa, vplávať do prístavu aj napriek tomu, že šesť krajín Európskej únie (EÚ) súhlasilo s prijatím jej pasažierov.

Loď Open Arms zachránila migrantov pred vyše dvoma týždňami na mori pri Líbyi. Mladiství migranti loď medzičasom so Salviniho súhlasom opustili, na lodi sa však nachádza ďalších vyše sto dospelých.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matteo Salvini