Situácia na finančných trhoch je stále veľmi krehká

Európska centrálna banka, ECB
Foto: archívne, SITA/AP

FRANKFURT 25. apríla (WEBNOVINY) – Situácia na finančných trhoch sa v eurozóne v druhej polovici minulého roka výrazne zlepšila.

Zostáva však aj naďalej krehká a akékoľvek náznaky prekážok pri vytváraní bankovej únie by mohli opäť spôsobiť chaos na trhoch. Vo štvrtok to uviedla Európska centrálna banka (ECB).

„Aj napriek zlepšeniu podmienok na trhu, nálada na finančných trhoch zostáva krehká,“ uvádza ECB vo svojej výročnej správe na tému finančnej integrácie v Európe.

„Ďalší pokrok smerom k vytvoreniu jednotného kontrolného mechanizmu, ako aj ďalších prvkov bankovej únie, bude kritickým faktorom pre výkonnosť finančných trhov v tomto roku,“ uvádza ďalej.

Európski lídri sa dohodli na pláne založenia bankovej únie a ECB v polovici minulého roka predstavila nový program skupovania aktív, čo prispelo k zlepšeniu situácie na trhu. Banková únia je pritom jedným z kľúčových projektov zameraných na podporu ekonomiky 17-členného bloku.

Mala by pomôcť eliminovať mnohé problémy, ktoré v súčasnosti brzdia tok úverov potrebných na financovanie oživenia ekonomiky eurozóny. Nemecká vláda verí, že banková únia potrebuje zmeny pravidiel fungovania EÚ, čo je zdĺhavý proces. ECB varuje pred meškaním pri budovaní bankovej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka