Situácia na cestách pod Tatrami sa zlepšila, v Ždiari naďalej platí mimoriadna situácia

Doprava zima kalamita auto
Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták
  • aktualizované 6. februára 13:29

Po víkendovej snehovej kalamite v pondelok pokračujú cestári v dočisťovaní ciest. Podľa riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcela Polomského sú cesty pod Tatrami v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča prejazdné, okrem dlhšie uzavretej cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou, a tiež spojky v Lučivnej.

Cesta Kežmarok – Stráne pod Tatrami

„Situácia sa zlepšila, treba nám nechať čas, nech cesty dočistíme. Tým, že prestalo fúkať, malo by sa nám dnes podariť všetko,“ skonštatoval pre agentúru SITA. Predpokladá, že v pondelok na obed zrušia prvý kalamitný stupeň, ktorý naďalej platí pre cesty v okresoch Poprad a Kežmarok. Nakoniec tak cestári urobili s platnosťou od 9:00.

Cestári budú v pondelok pracovať aj na ceste medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami. V úseku síce použili v nedeľu frézu a vytvorili prejazd pre autá, no sneh z vysokých mantinelov sa začal víriť a vytváral nepriehľadnú hmlu.

Pre bezpečnosť vodičov tak cestu ponechali ako neprejazdnú. „Je kvázi prejazdná, ale je úzka. Dočistíme ju a rozšírime, aby bola prejazdná v plnom profile a úsek otvoríme,“ avizoval Polomský.

Krajská polícia v popoludňajších hodinách informovala, že prejazdná bez obmedzení je už cesta medzi Žakovcami a Huncovcami. Na sprejazdnení úseku medzi Stráňami a Kežmarkom sa však naďalej pracuje.

Situácia v obci Ždiar

V obci Ždiar (okr. Poprad) na severe Slovenska sa po snehovej kalamite podarilo sprejazdniť všetky cesty. Starosta obce Pavel Bekeš predpokladá, že v prípade priaznivého počasia tam dnes večer, prípadne v utorok ráno zrušia mimoriadnu situáciu. Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, v pondelok tam ešte musia pracovať na rozširovaní ciest, odpratávaní snehu zo zastávok, cintorínov a osadiť dopravné značenia.

V obci pracovali na odstraňovaní snehu celý víkend, v nedeľu do 22:00. „Chlapci si cez noc trocha oddýchli a ideme robiť znova,“ skonštatoval starosta. Zároveň podotkol, že v obci majú veľké množstvo snehu už niekoľko týždňov, sneží tam stále od polovice januára a priebežne tak napadne 20 až 30 centimetrov. „Už počas víkendu, keď bolo referendum, sme tu mali taký stav, že sme chceli vyhlásiť mimoriadnu situáciu, ale zvládli sme to,“ opísal Bekeš. Celý minulý týždeň bol však už podľa jeho slov na hrane.

So snehom si ale vedeli poradiť, keďže nefúkal vietor. Pred víkendom sa situácia zhoršila. „Najhoršie to bolo z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu, keď boli niektoré celé časti odrezané. Išlo o Antošovský vrch, Blaščackú dolinu, z časti tam, ako sa ide do lyžiarskeho strediska Strednica. Potom ostali zaviate usadlosti, rodinné domy, ktoré sú od obecnej cesty vzdialené nejakých sto až dvesto metrov, tie sme v nedeľu vyslobodzovali,“ zhodnotil starosta.

Obec, ktorá žije z turizmu, musela usmerňovať aj návštevníkov. Niektorí z nich neboli zvyknutí jazdiť v daných podmienkach. „Druhá vec je, že odstavia svoje vozidlá na obecnú cestu, uzamknú ich a idú preč. Potom je ten priestor dosť úzky na to, aby sme tam s mechanizmami dokázali prejsť,“ dodal starosta Bekeš ku komplikáciám pri úpravách ciest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel PolomskýVladimír Miškovčík