Severné Macedónsko pokročilo v snahe vstúpiť do Európskej únie, musí však ešte prijať dodatok k ústave

Európska únia, Macedónsko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) v piatok uviedli, že Severné Macedónsko zaznamenalo pokrok v snahe pripojiť sa k Únii. Vyzvali však tamojších politických lídrov, aby prijali sľúbený dodatok k ústave, ktorý je potrebný na pokračovanie v procese integrácie do EÚ.

Táto balkánska krajina prisľúbila susednému Bulharsku, že do svojej ústavy zakotví odkaz na existenciu etnickej bulharskej menšiny.

Opozícia blokuje zmenu

Na schválenie novelizácie ústavy je potrebná dvojtretinová väčšina v severomacedónskom parlamente, čo momentálne blokuje konzervatívna opozícia.

„Pokročiť vpred znamená aj zlepšiť vzťahy s vašimi susedmi, vrátane vytvorenia podmienok na prijatie ústavných zmien. Tento rok je kľúčový,“ povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell po rokovaní s premiérom Dimitarom Kovačevským v hlavnom meste Skopje.

Vstup do roku 2030

Kovačevski povedal, že cieľom jeho vlády je to, aby Severné Macedónsko do roku 2030 dosiahlo členstvo v bloku.

Borrell momentálne cestuje po regióne spoločne s eurokomisárom pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivérom Várhelyim. Obaja navštívili aj susedné Albánsko, ktoré taktiež chce vstúpiť do EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dimitar KovačevskiJosep Borrell
Firmy a inštitúcie Európska únia