Senica prehrala v prvom zápase 3. predkola so Salzburgom

Senica
Sprava: Stef Wijlaars zo Senice a ALAN zo Salzburgu v súboji o loptu v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

SALZBURG 28. júla (WEBNOVINY) – Hráči slovenského futbalového vicemajstra FK Senica neuspeli vo svojom premiérovom vystúpení v pohárovej Európe, keď v štvrtkovom súboji na pôde rakúskeho tímu Red Bull Salzburg v úvodnom súboji 3. predkola Európskej ligy UEFA 2011/2012 prehrali 0:1 (0:0). Zverenci trénera Stanislava Grigu boli v prvom polčase pod tlakom favorizovaného súpera, ale pozornou obranou nepustili rakúske mužstvo do gólovej šance. Aj po zmene strán mali domáci územnú prevahu, ktorú v 75. min korunoval gólom Leonardo.

Odveta je na programe v štvrtok 4. augusta 2011 o 19.00 h v Senici. Jednogólová prehra Senice dáva Záhorákom reálnu šancu zabojovať o postup do ďalšej fázy súťaže.

Red Bull Salzburg (Rak.) – FK Senica (SR) 1:0 (0:0)

Gól: 75. Leonardo, ŽK: 29. Sekagya, 87. Cuiommer – 21. Pillár, 87. Motha, 87. Gorosito, ČK: 90.+ Pillár (Senica) po druhej ŽK, rozhodujú: Kulbakov – Savickij, Žuk (všetci Biel.), 5900 divákov

Zostavy:

Salzburg: Gustafsson – Schwegler, Pasanen, Sekagya, Švento – Leitgeb, Lindgren (46. Wallner), Cziommer – G. Zárate (67. Alex), Alan, Leonardo

Senica: Bolek – Gorosito, Pillár, Gajdošík, Urbánek – Kóňa, De Wijlaars (74. D. Kaká) – Jaroslav Diviš (60. Hošek), Piroska, Motha – Kroupa (84. J. Valenta)

.

Red Bull Salzburg - FK Senica 1:0
Pohľad na štadión pred začiatkom prvého zápasu 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Hráči Salzburgu počas tréningu pred zápasom 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Bridget Motha zo Senice a Christian Schwegler zo Salzburgu v súboji o loptu v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Brankár Petr Bolek zo Senice, Dušan Švento zo Salzburgu a Nicolas Grosito zo Senice v súboji o loptu v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Stef Wijlaars zo Senice a Gonzalo Zarate zo Salzburgu v súboji o loptu v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA medzi FC Red Bull Salzburg - FK Senica. Rakúsko, Salzburg, 28. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

I. polčas

Seničania vo svojej premiére v pohárovej Európe pohrozili favorizovanému Salzburgu už v 1. min. Piroska na ľavej strane pri rohovej zástavke zasekol loptu, zbavil sa brániaceho hráča, ale strieľaný center skončil v náručí brankára Gustafssona. O druhú strelu hostí do priestoru bránky sa postaral v 7. min Jaroslav Diviš, ale ani jeho rýchly brejk sa neskončil gólom. V 11. min po Šventovom centri netrafil loptu Leitgeb a o minútu neskôr z diaľky mieril nepresne Schwegler. V 23. min sa k lopte dostal domáci Alan, ale poslal ju vedľa senickej bránky. Hráči Salzburgu mali v prvom polčase územnú prevahu, ale nedokázali si vypracovať gólové šance. V 27. min mieril nepresne G. Zárate a rovnako pochodil v 31. min aj Švento. Domáci pokračovali v obliehaní pokutového územia Senice, ale pozorná defenzíva slovenského vicemajstra si počínala úspešne. Prvú strelu na bránku vyslali futbalisti rakúskeho tímu až v 45. min, ale Bolek si s pokusom Alana bez väčších problémov poradil.

II. polčas

Aktivita Salzburgu pokračovala aj po zmene strán. V 49. min mal senický gólman veľké problémy s pokusom G. Zárateho a poriadne sa zapotil aj pri mäkkom lobe Leonarda v 55. min. V 67. min nový muž na hracej ploche Alex mieril vedľa. V 72. min napriahol spoza šestnástky domáci Alan a lopta z jeho kopačky skončila na brvne Bolekovej bránky, vzápätí neuspel z dvadsiatich metrov Cziommer. V 75. min sa domáci priaznivci dočkali, keď Leonardo prešiel cez štyroch brániacich Seničanov a poľahky poslal loptu oblúčikom ponad bezmocného Boleka. Ten o minútu neskôr len s námahou odvrátil na roh pokus Alexa a o ďalšiu minútu rovnaký hráč neuspel opäť. V 79. min brankár Senice dvakrát vynikajúco zasiahol pri nepríjemných strelách Alexa. Zvýšiť vedenie mali v poslednej desaťminútovke Wallner aj Leitgeb, no Bolek už nekapituloval. V nadstavenom čase prišla Senica o Pillára, ktorý od hlavného rozhodcu videl po druhej žltej červenú kartu.

.

Hlasy:

Ricardo Moniz (tréner Salzburgu): „Mali sme veľké držanie lopty, ale to nič neznamená, dôležité je dávať góly. Hrali sme proti dobrému súperovi. Nepáčilo sa mi, že sme nemali viac šancí a len sme mali územnú prevahu.“

Stanislav Griga (tréner Senice): „Do zápasu sme vstúpili dobre. V prvom polčase bola defenzíva v poriadku a súpera sme až na niekoľko štandardiek nepúšťali do šancí. Po prestávke bol Salzburg oveľa nebezpečnejší a aj my sme mali viac priestoru v ofenzíve. Chceli sme tu uhrať, ktorý by nám dával šance do odvety. Prehrali sme, čo nás neteší, ale o postup sa ešte pobijeme.“

Viktor Blažek (prezident FK Senica): „Škoda, že sme dostali ten jeden gól. To nás trochu mrzí, ale myslím si, že sme urobili veľmi dobrý výsledok a pred odvetou máme plné šance. Verím, že to divákov priláka na štadión, náš sen stále žije.“

Petr Bolek (brankár Senice): „Domáci boli lepší. Snažili sme sa vychádzať z dobrej obrany, čo sa nám dlho aj darilo. Potom nám tam prešiel stredom jeden hráč a dal gól. Bolo to náročné, pretože nás súper tlačil. Domáci nás ničím nezaskočili, tréner nás na nich pripravil veľmi dobre.“

Juraj Piroska (útočník Senice): „Žiadna prehra nie je fajn, či v Salzburgu alebo hocikde inde. Veľmi ma to mrzí, bránili sme a dosť sme sa nadreli. Keby to bolo 0:0, tak je to krajšie aj pre nás. Čaká nás zápas doma a musíme sa pokúsiť o menší zázrak.“

Dušan Švento (obranca Salzburgu): „Nebolo to jednoduché, Senica nám zavarila. Chvalabohu za ten jeden gól, čo sme dali. Ťažko sa nám hralo, lebo Senica bránila a úplne to zatvorila. Mali sme držanie lopty, ale vytvárali sme si málo čistých šancí. “

Brankár Senice Bolek: „Je to hrateľný výsledok“

Futbalisti FK Senica vo svojej premiére na európskej pohárovej scéne na pôde rakúskeho tímu Red Bull Salzburg nesklamali a aj napriek prehre 0:1 majú pred odvetou v domácom prostredí slušnú východiskovú pozíciu. Slovenský vicemajster síce v modernej Red Bull Arene smerom dopredu príliš veľa nevytvoril, v defenzíve však podali jeho hráči zodpovedný výkon. Lídrom obrany bol brankár Petr Bolek, za ktorého chrbát prenikla iba jedna lopta, v 75. min ho prekonal Brazílčan Leonardo. Nebola to však chyba 27-ročného gólmana, útočník súpera totiž predtým obišiel až štyroch bekov Senice.

„Chalani sa asi spoliehali jeden na druhého. Jano Gajdošík sa ho ešte snažil faulovať, dal mu tam nohu, ale on to ustál. Čakal som, že urobí kľučku, ale napokon sa rozhodol inak a dal gól,“ opísal v rozhovore pre agentúru SITA jedinú gólovú situáciu v štvrtkovom súboji ostravský rodák Petr Bolek, ktorý po inkasovanom gól v rozpätí desiatich minút vynikajúco zlikvidoval štyri gólové šance domáceho Alana. „Pri týchto situáciách som mal trochu šťastia,“ poznamenal senický brankár.

Seničania na čele s gólmanom Bolekom aj napriek prehre pre odvetou nezúfajú. „Prehra 0:1 nie je zlý výsledok. Pred zápasom u nás doma naša pozícia nie je zlá, ale ani dobrá, pretože sme nedali gól. Doma to budeme mať veľmi ťažké. Je to hrateľný výsledok, ale budeme musieť poriadne brániť. Navyše to máme sťažené tým, že musíme dať aspoň jeden gól,“ myslí si český gólman a zhodnotil aj celý duel: „Domáci boli lepší. Snažili sme sa vychádzať z dobrej obrany, čo sa nám aj dlho darilo. Potom nám tam prešiel stredom jeden hráč a dal gól. Bolo to náročné, pretože nás súper tlačil a my sme museli behať bez lopty. Domáci nás ničím nezaskočili, tréner nás na nich pripravil veľmi dobre.“