Šéf Wagnerovej skupiny Prigožin presviedča Rusko na defenzívu, inak sa bude musieť stiahnuť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jevgenij Prigožin, Bachmut
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin pri Bachmute. Foto: archívne, SITA/AP

Mecenáš ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin naďalej presviedča Kremeľ, aby sa v bojoch na východe Ukrajiny zameral na defenzívu. V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Upevnenie kontroly

Líder Wagnerovej skupiny nedávno vyzval ruské úrady, aby vyhlásili takzvanú „špeciálnu vojenskú operáciu“ za ukončenú a sústredili sa na upevnenie kontroly na okupovaných územiach Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V sobotňajšom rozhovore s prokremeľským vojenským blogerom poznamenal, že ukrajinská protiofenzíva by sa mohla začať do 15. mája, ale ruská armáda sa podľa jeho názoru príliš neponáhľa s prípravami na odrazenie útokov.

Boje o Bachmut

Spomenutý ruský oligarcha opäť tvrdil, že Wagnerovci budú pokračovať v bojoch o Bachmut, ale ak sa situácia okamžite nezlepší, budú sa musieť „organizovaným spôsobom stiahnuť alebo zostať a zomrieť“.

Prigožinovo pohrozenie stiahnutím sa z Bachmutu môže tiež naznačovať, že sa obáva, že ruské pozície v tyle Bachmutu sú zraniteľné voči protiútokom,“ uviedol ISW.

Prigožinove vyhlásenia čoraz viac naznačujú rozkol medzi Wagnerovcami a ruskou armádou. Tá podľa Prigožina nedodala Wagnerovcom na Ukrajine muníciu, ktorá pritom údajne bola k dispozícii v armádnych skladoch. Prigožin tento týždeň vyhlásil, že Wagnerova skupina by v krátkom čase mohla prestať existovať, pretože jej chýbajú bojovníci a munícia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jevgenij Prigožin