Šéf NBÚ Magala vedel o tom, že Kozolka má spornú minulosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef magala
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Spis dokazujúci spoluprácu prokurátora Generálnej prokuratúry Jaroslava Kozolku s komunistickou kontrarozviedkou vraj nie je pre NBÚ, ktorý mu vydal previerku, novou skutočnosťou.

Podľa denníka Sme to tvrdí Kozolka prostredníctvom hovorkyne Generálnej prokuratúry. „Uvádzané skutočnosti boli predmetom podrobného prešetrovania NBÚ v rámci previerkového konania, na ktorom okrem iného musel absolvovať aj bezpečnostný pohovor a vyšetrenie na polygrafe, ktoré je ochotný zopakovať. NBÚ dospel k záveru, že prokurátor nebol vedomým spolupracovníkom a rozhodol o udelení previerky na stupeň dôverné,“ povedala pre Sme Jana Tökölyová.

Spolupracovníci ŠtB previerku mať nemôžu

Zákon hovorí, že vedomí spolupracovníci ŠtB by previerku mať nemali, pripomína Sme. NBÚ podľa denníka nechcel povedať, či je to tak. „To, čo uvádza Generálna prokuratúra o priebehu previerky, nie je informácia od NBÚ,“ povedala pre Sme hovorkyňa Blažena Zimanová. Vraj postupujú v zmysle zákona, podrobnosti nezverejňujú.

Podľa denníka nie je jasné, či Kozolkovi udelili previerku za minulého vedenia, keď NBÚ šéfoval František Blanárik, alebo už za Jozefa Magalu, ktorého Smer zvolil v polovici minulého roka. Magala však o tom, že Kozolka má spornú minulosť, podľa Sme vedel minimálne od konca minulého roka.

Vyplýva to zo stanoviska Ústavu pamäti národa. Podľa hovorcu ÚPN Tibora Ujlackého dostali od NBÚ dve žiadosti o informácie, či Kozolku evidujú vo svojich archívoch, v októbri a v decembri 2012. Úradu podľa Ujlackého odpísali, že oni o ňom informácie nemajú, a odporučili ich na archívy v Prahe. Pražský archív nechcel povedať, či od NBÚ dostal nejakú žiadosť. Informácie im nedovoľuje poskytnúť zákon.

Magala o Kozolkovi vedel

Upn
Foto: Facebook

Podľa vyjadrenia riaditeľky Archívu bezpečnostných zložiek Světlany Ptáčníkovej však „meno pána Kozolku bolo možné dohľadať pomocou vyhľadávača na webových stránkach archívu už od roku 2008, keď začali na stránkach postupne zverejňovať registračné protokoly vojenskej kontrarozviedky.“ Prečo Magala Kozolkovi previerku udelil, respektíve ponechal, úrad tiež nevysvetlil.

Ešte v piatok sa Magala stretol so zastupujúcim generálnym prokurátorom Ladislavom Tichým. Po stretnutí s ním a po porade vedenia Tichý vydal stanovisko, že odoberá Kozolkovi všetky spisy s utajovanými skutočnosťami. Podľa hovorkyne budú pridelené iným prokurátorom. Ide napríklad o kauzu odpočúvania vojenským spravodajstvom za ministra obrany Ľubomíra Galka z SaS.

Či teraz Kozolku znovu preverujú, nie je jasné. Na Generálnej prokuratúre majú previerky všetci prokurátori okrem jedného, ktorému ju práve robia. Prokurátor bez previerky môže robiť iba minimum káuz. „Budem sa snažiť zvolať výbor, aby nám to riaditeľ NBÚ vysvetlil,“ povedal člen výboru na kontrolu NBÚ Pavol Zajac z KDH.

Kozolka podá trestné oznámenie pre ohováranie

Prokurátor Jaroslav Kozolka sa osobne obráti na Národný bezpečnostný úrad, aby opätovne preverili jeho bezpečnostný dotazník.

„Som ochotný opätovne v prípade potreby absolvovať tzv. detektor lži,“ vyjadril sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kozolka tiež oznámil, že pre medializované informácie o jeho osobe podá trestné oznámenie pre ohováranie. „Rozhodol som sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre trestný čin ohovárania,“ dodal.

Denník Sme informoval, že prokurátor Jaroslav Kozolka bol spolupracovníkom vojenskej kontrarozviedky (VKR). Dokazuje to jeho spis, ktorý denníku Sme sprístupnil Ústav pre štúdium totalitných režimov v Prahe.

Podľa dokumentov sa Kozolkova spolupráca s komunistickou kontrarozviedkou začala, keď pracoval ako zdravotník vo vojenskom útvare v Rusovciach. Zamestnal sa tam po tom, čo v Žiline skončil na vojenskom učilišti odbor špecializovaný na zdravotníctvo. Jeho riadiacim dôstojníkom bol Peter Urban.

Podľa denníka Sme nie je známe, dokedy Kozolkova práca pre kontrarozviedku trvala. Jeho riadiaci dôstojník Urban si ešte v januári 1990 spoluprácu s ním pochvaľoval. V budúcnosti ho plánoval využiť na boj proti fašizmu a „kultu násilia“.

Ako prokurátor riešil niekoľko káuz týkajúcich sa vojenského spravodajstva, kde boli podozriví práve jeho agenti. Vedenie prokuratúry sa ho minulý týždeň zastalo s odôvodnením, že má previerku Národného bezpečnostného úradu na stupeň dôverné. Tú potrebuje, aby sa mohol oboznamovať s tajnými materiálmi. Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý však v piatok Kozolkovi odňal spisy, ktoré podliehajú režimu ochrany utajovaných skutočností.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BlanárikJaroslav KozolkaJozef MagalaLadislav TichýPavol Zajac
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úradŠtB Štátna bezpečnosť