Sčítanie obyvateľov na Slovensku odhalilo niekoľko „miniobcí“, najmenšia má 12 obyvateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obec prikra miniobec najmensia dedina.jpg
Foto: ilustračné, maps.google,com

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 ukázalo, že na Slovensku je viacero „miniobcí“. Najmenšou obcou je podľa SODB obce Príkra (okres Svidník), v ktorej žije 12 obyvateľov. Z toho tri ženy a deväť mužov.

V obci nežijú žiadne deti do 14 rokov, osem obyvateľov je v produktívnom a štyria v poproduktívnom veku. Všetci obyvatelia sú slovenskej národnosti. Počet obyvateľov tu oproti poslednému sčítaniu stúpol o štyri. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.

Prevažne rusínska miniobec

Ďalšou takzvanou miniobcou je Ondavka (okres Bardejov), v ktorej žije 15 obyvateľov, z toho osem mužov a sedem žien. K rusínskej národnosti sa hlási desať obyvateľov obce. V roku 2011 mala obec Ondavka 22 obyvateľov.

Rovnako 15 ľudí dnes žije v obci Havranec (okres Svidník) z toho osem mužom a sedem žien. V obci na základe SODB 2021 dnes žijú dve deti do 14 rokov. Slovenskú národnosť si uvádza 12 obyvateľov, žijú tu aj obyvatelia hlásiaci sa k rusínskej a ukrajinskej národnosti. Počet obyvateľov stúpol oproti roku 2011, keď v obci napočítali 12 obyvateľov.

Tretia najmenšia

Na treťom mieste s počtom obyvateľov 17 podľa SODB 2021 je obec Šarbov (okres Svidník). Tu ako v jedinej „miniobci“ žije viac žien ako mužov. Šarbov je vekom mladá obec. Žijú tu tri deti do 14 rokov, 10 obyvateľov v produktívnom veku a 4 v poproduktívnom veku. Počet obyvateľov obce Šarbov v roku 2011 bol 14.

V roku 2021 môžeme konštatovať, že všetky obce, hoci sú svojím počtom zaradené medzi najmenšie v SR, sú mladšie a hlavne vzdelanejšie. Prevládajú obyvatelia s úplným stredným a vysokoškolským vzdelaním v produktívnom veku. Zaujímavosťou je, že až na obec Šarbov všade prevládajú muži, čo je slovenskou raritou,“ zhodnotil hovorca SODB 2021 Jasmína Stauder.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jasmína Stauder