O skutočnosti, že oblečenie sa dá vyrobiť z rôznych materiálov vrátane mlieka, bezdrôtových technológií, či (netrvanlivých) kusov mäsa á la Lady Gaga, dnes už nikto nepochybuje. Vedecký tím z University of Western Australia nedávno priniesol na trh nový materiál podobný bavlne, ktorý vyrobili pridaním baktérií do červeného vína.
Vedúci výskumník Gary Cass si následne na spoluprácu prizval umelkyňu Donnu Franklin a spolu navrhli dámske šaty, topy, blúzky i plavky z Dionýzovho moku. „Tento projekt chce predefinovať výrobu pletených materiálov. Kombináciou umenia, vedeckých poznatkov a trochy vynaliezavosti si za cieľ kladieme výrobu bezšvového, baktériami fermentovaného oblečenia, ktoré vznikne bez jediného stehu,“ uviedol Cass.
Na výrobu vlákna pritom poslúži baktéria menom acetobacter, ktorá sa pridáva do sudov s vínom a premieňa víno na ocot so zvláštnym povlakom na povrchu. Práve táto vrstva sa potom zbiera a suší na nafukovacej bábike, ktorá pomôže vytvarovať vlákno do požadovaného tvaru. Po vyfúknutí vzduchu z dočasnej modelky zostane materiál zachovaný, no je jemný ako vrstva papiera a ľahko sa trhá. Pri nosení pritom musí byť mierne navlhčený, čo je veľmi nepraktické. Tím z Bioalloy teraz hľadá expertov, ktorí im pomôžu so spevnením materiálu s budúcim názvom Micro be. „Pracujeme na vylepšení kultivačnej techniky, ktorá dovolí baktérii vytvoriť trojrozmerné oblečenie bez švov. To bude vytvarované tak, aby nositeľovi sadlo ako druhá koža.“
Umelkyňa Donna Franklin, ktorá dala oblečeniu originálny tvar, pritom nie je na poli „fermentovanej módy“ úplným nováčikom. V roku 2007 verejnosti predstavila šaty zo živých húb, ktoré kvôli dosiahnutiu efektu zmeny farby musela kŕmiť výživnými látkami.
„Fermentovaná móda nemusí zostať len na poli módneho sveta. Môže inšpirovať k novým myšlienkam v ďalších disciplínach ako v medicíne, technike, zubárstve či v architektúre. Jediné, čo treba urobiť, je povoliť uzdu fantázie, kreativity a dômyselnosti,“ povedal Cass, ktorý chce svojím objavom inšpirovať ľudí z rôznych odvetví. Okrem vína sa podobné vlákna dajú údajne vyrobiť aj z iných alkoholických nápojov vrátane piva.
Kým tím Bioalloy nájde spôsob na spevnenie „vínnych šiat“, svet možno zaplnia ďalšie spôsoby „pestovania módy“. Vedcom už na krk dýcha aj londýnska módna návrhárka Suzanne Lee, ktorej sa podarilo vytvoriť recept na „zeleninovú kožu“. Vyrába ju zo zeleného čaju, cukru, baktérií a kvásku a jej nositeľnosť je časovo obmedzená na päť rokov. Po tejto dobe použiteľnosti šaty stvrdnú a začnú hniť, čím vytvoria biologicky rozložiteľný odpad. Kreativite sa medze nekladú.
www.wired.co.uk