SaS bude na schôdzi o odvolaní Kollára apelovať na prijatie Istanbulského dohovoru, chcú zmenu pre každú ženu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Poslankyne strany Sloboda a Solidarita (SaS) Mária Kolíková, Vladimíra Marcinková a Janka Bittó Cigániková navrhujú, aby predmetom mimoriadnej schôdze parlamentu nebol len návrh na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu.

Prijatie Istanbulského dohovoru

Schôdza by sa podľa nich mala venovať násiliu na ženách a domácemu násiliu ako vážnemu problému, ktorému Slovensko čelí. Poslankyne navrhujú, aby Národná rada SR (NR SR) dala súhlas k zavedeniu všetkých účinných nástrojov na boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, ako ho ponúka Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

„Naším konkrétnym návrhom je nielen diskusia a odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu, ale zmena pre každú ženu na Slovensku prijatím tohto dohovoru. Takto budeme navrhovať formuláciu bodov pre mimoriadnu schôdzu parlament,“ uviedli poslankyne.

Kollár schvaľoval násilie na ženách

V ich návrhu sa píše, že kľúčovým dôvodom pre odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu NR SR je, že neprejavil účinnú ľútosť a svojím vysvetľovaním priznal domáce násilie a argumentačne fakticky podporil i verejne schvaľoval násilie na ženách. Zároveň navrhujú, aby parlament požiadal vládu vykonať všetky kroky potrebné k ratifikácii Istanbulského dohovoru.

„Istanbulský dohovor je kľúčový medzinárodný nástroj na boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Napriek tomu, že bol podpísaný na vládnej úrovni, ratifikačný proces nebol doteraz dokončený,“ upozorňujú poslankyne za SaS. Podľa nich sa v tejto vážnej téme nemožno uspokojiť len s vyvodením priamej zodpovednosti voči predsedovi parlamentu, ale je potrebné viesť širšiu debatu, ktorá smeruje k zmenám stereotypov. Poukazujú na to, že tieto stereotypy sprevádzajú aj Kollárov prípad.

„Nemožno odobrovať za žiadnych okolností násilie ako prijateľný spôsob vyhrážky alebo odplaty, osobitne smerujúcich od silnejšieho muža k slabšej žene,“ zdôraznili. Zároveň navrhujú zrušenie uznesení NR SR, ktoré nie sú v súlade s predkladaným návrhom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárJana Bittó CigánikováMária KolíkováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a Solidarita