Aktualizované: S legendárnym pretekárom Nikim Laudom sa rozlúčili jeho priatelia, fanúšikovia aj stovky hostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Niki Lauda, pohreb
Pohreb slávneho pretekára Nikiho Laudu. Vo viedenskom Dóme svätého Štefana vystavili jeho truhlu, na ktorej je jeho helma. Viedeň, 29. máj 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 29. mája 17:11

VIEDEŇ 29. mája (WebNoviny.sk) – Verejnosť sa v stredu definitívne rozlúčila s legendou motoristického športu, nedávno zosnulým Rakúšanom Nikim Laudom. Jedna z najväčších osobností histórie formuly 1 skonala v pondelok 20. mája na následky viacerých zdravotných komplikácií vo veku 70 rokov.

Na rakvu položili jeho helmu

V stredu ráno o ôsmej hodine vystavili vo viedenskom Dóme svätého Štefana rakvu s telom Nikiho Laudu, aby sa s ním mohli rozlúčiť jeho priatelia a fanúšikovia.

Po uložení rakvy na katafalk v centre katedrály položila jeho vdova Brigita a synovia Mathias a Lukas vavrínový veniec a pretekársku helmu na vrch rakvy. Tá je pre verejnosť vystavená do 12.00 h. Potom nasleduje súkromný obrad s rodinou a pozvanými hosťami.

Medzi nimi nechýbal ani štvornásobný svetový šampión v „efjednotke“ Francúz Alain Prost alebo päťnásobný majster sveta v F1 Lewis Hamilton. K nim sa pridali aj Jackie Stewart, Nigel Mansell, David Coulthard, Mark Webber, Alex Wurz, Nico Rosberg, George Russell či Arturo Merzario.

Niki bol veľký idol mojej mladosti. Vždy som k nemu vzhliadal,“ povedal pri smútočnom príhovore podľa rakúskych médií 64-ročný Prost.

Niki zmenil môj život. Na náš tím by bol na teraz naozaj hrdý,“ doplnil jeho slová britský pretekár „stajne“ Mercedes L. Hamilton, ktorý Laudovi venoval svoje ostatné víťazstvo na VC Monaka. Práve pre Mercedes naposledy Rakúšan pracoval v pozícii konzultanta.

Začínal ako pretekár do vrchu

Obrad odslúžil farár a blízky kamarát Laudu Toni Faber. „Nebol iba skvelý pretekár, ale aj hviezda v rámci starostlivosti o rodinu. Bol milujúci manžel, otec, starý otec. Tvrdí to rodina a dobre viem, že je to pravda,“ povedal so zármutkom Faber.

Po obrade bolo telo Niki Laudu uložené do hrobu na cintoríne Neustift vo viedenskej štvrti Döbling, kde odpočíva jeho rodina.

Málokto vie, že Lauda začínal svoju kariéru ako pretekár automobilov do vrchu. „V roku 1968 odjazdil 19-ročný Andreas Nikolaus Lauda prvú polovicu sezóny rakúskeho šampionátu pretekov automobilov do vrchu so svojim Mini Cooprom S. V druhej polovici sezóny presadol do Porsche 911 a vyhral všetky zostávajúce preteky rakúskeho ´majstráku´ pretekov automobilov do vrchu. Práve tieto prvé úspechy Nikiho Laudu povzbudili v jeho ďalšej kariére. Vydal sa na pretekárske okruhy, kde prišli ďalšie úspechy, ktoré korunoval troma titulmi majstra sveta F1,“ píše sa v tlačovej správe organizátorov pretekov Dobšinský kopec.

Po nehode nosil legendárnu červenú šiltovku

Niki Lauda zvládol viacero ťažkých životných situácií, ale po transplantácii pľúc vykonanej v lete 2018 opakovane zápasil so zdravotnými problémami. Lauda vyhral prestížny a najrýchlejší motoristický seriál F1 v rokoch 1975, 1977 a 1984.

V bohatej kariére sa tešil z triumfu v 25 pretekoch F1 a celkovo 54-krát sa postavil na pódium pre troch najlepších. Prvé dva tituly získal vo farbách Ferrari a tretí po návrate do súťažného diania ako líder stajne McLaren.

To už bol po vážnej nehode na Veľkej cene Nemecka na Nürburgringu v roku 1976, kde utrpel ťažké popáleniny. Tie zanechali trvalé stopy na jeho tvári.

Po nehode začal nosiť na hlave legendárnu červenú šiltovku, ktorá sa stala jeho symbolom. Neskôr v rokoch 1997 a 2005 podstúpil transplantáciu obličiek. Po skončení kariéry sa angažoval aj ako podnikateľ v leteckom priemysle.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Niki Lauda