Ruská energetická spoločnosť Gazprom Nefť pokračuje v rokovaniach o predaji svojho podielu v srbskej petrochemickej firme NIS ešte pred uplynutím termínu stanoveného americkými sankciami, povedal vo štvrtok šéf spoločnosti Alexander Ďukov. Upozornil však, že proces je zložitý a potrvá dlhšie.
Dlhé rokovania
NIS, alebo Naftna Industrija Srbije, je od januára 2025 pod sankciami USA pre ruskú vojnu proti Ukrajine. Washington požaduje, aby Gazprom Nefť a jeho sesterská spoločnosť Intelligence predali svoj kombinovaný 56‑percentný podiel ako podmienku na zrušenie sankcií.

MOL úspešne ukončil rokovania so Srbskom o dohode k transakcii NIS
„Momentálne rokujeme o predaji akcií. Je to komplexná transakcia a dosiahnutie dohody si vyžaduje čas. Proces pokračuje,“ citovala Ďukova ruská agentúra Interfax. Hoci nepovedal, s kým rokovania prebiehajú, jediným verejne známym záujemcom je maďarský energetický gigant MOL.
Nekonečný príbeh?
USA opakovane odkladali uplatňovanie sankcií, aby umožnili dokončiť predaja ruského podielu. V platnosti boli len medzi októbrom a decembrom minulého roka, keď spoločnosť NIS musela dokonca na niekoľko týždňov zastaviť prevádzku jedinej srbskej rafinérie v Pančeve.

Rokovania o NIS pokročili, MOL dostal ďalší súhlas od amerických úradov
Dočasné licencie platia opäť od konca decembra po oznámení rokovaní so spoločnosťou MOL. Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) amerického ministerstva financií nedávno predĺžil prevádzkovú licenciu aj termín na uzavretie dohody do 1. júla.
Srbsko zostáva blízkym spojencom Kremľa a jednou z mála európskych krajín, ktoré voči Moskve nezaviedli sankcie. Belehrad predal väčšinový podiel v NIS Gazpromu v roku 2008 za 400 miliónov eur a dnes vlastní približne 30 percent. Podľa vládnych predstaviteľov plánuje po predaji ruských akcií zvýšiť svoj podiel o päť percent.












