Rusko, Sýria a Irán varovali USA pred ďalšími útokmi voči Damasku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sergey Lavrov, Mohammad Džavád Zaríf, Walíd Mualim
Zľava: Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim, šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov a šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf po stretnutí v Moskve. Moskva, 14. apríl 2017. Foto: SITA/AP

MOSKVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Ministri zahraničných vecí Ruska, Sýrie a Iránu v piatok počas schôdzky v Moskve dôrazne vystríhali Spojené štáty pred ďalšími útokmi voči režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Vyzvali tiež na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie údajného chemického útoku, ku ktorému došlo 4. apríla v severosýrskom meste Chán Šajchún, informovala agentúra AP.

Americký útok na leteckú základňu

Nálet na povstalcami ovládaný Chán Šajchún si vyžiadal vyše 80 mŕtvych civilistov. USA a ďalšie západné štáty pripisujú zodpovednosť zaň sýrskej armáde, ktorá to však popiera. Rusko a Sýria tvrdia, že sa jedovaté látky uvoľnili do ovzdušia, keď sýrske lietadlá zasiahli povstalecký sklad chemických zbraní.

V reakcii na útok v Chán Šajchúne americké sily vypálili 7. apríla 59 striel Tomahawk na sýrsku leteckú základňu Šajrát v provincii Homs. Práve z tejto základne mali podľa USA štartovať lietadlá s chemickými zbraňami zhodenými na Chán Šajchún.

Lavrov hovorí o porušení práva

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, ktorý trojstranné rokovania v Moskve zorganizoval, v piatok vyhlásil, že americký útok na základňu Šajrát bol „flagrantným porušením“ medzinárodného práva a poškodil diplomatické snahy o ukončenie sýrskeho konfliktu.

Akékoľvek ďalšie podobné kroky USA by mali „závažné dôsledky nielen pre regionálnu, ale aj pre globálnu bezpečnosť“. V podobnom zmysle sa vyjadrili aj zvyšní dvaja účastníci schôdzky, sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim a šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mohammad Džavád ZarífSergej Lavrov