Rusi vypálili šesť rakiet na Kyjevskú oblasť, podľa Ukrajincov to bola pomsta

Raketový systém
Foto: ilustračné, Getty images

Ruské sily vo štvrtok po prvý raz v priebehu niekoľkých týždňov spustili raketový útok na Kyjevskú oblasť. Zaútočili taktiež na severnejšiu Černihivskú oblasť, čo bola podľa Ukrajiny pomsta za to, že sa postavila na odpor Kremľu.

Rusko zaútočilo šiestimi raketami

Rusko zaútočilo na Kyjevskú oblasť šiestimi raketami odpálenými z Čierneho mora. Zasiahlo vojenskú jednotku v dedine Ľutiž na okraji ukrajinského hlavného mesta, uviedol popredný predstaviteľ generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Oleksij Hromov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dodal, že útok zničil jednu budovu a poškodil dve ďalšie, pričom ukrajinské sily zostrelili aj jednu z rakiet v meste Buča.

Pri ruských útokoch bolo zranených 15 ľudí, z toho päť civilistov, uviedol gubernátor Kyjevskej oblasti Oleksij Kuleba. Podľa neho Rusko zámerne zaútočilo na oblasť okolo ukrajinskej metropoly v Deň ukrajinskej štátnosti.

Pušilin vyzval na oslobodenie ruských miest

Gubernátor Černihivskej oblasti Viačeslav Čaus informoval, že Rusi odpálili rakety aj z územia Bieloruska na dedinu Hončarivska.

Ruské jednotky sa pred niekoľkými mesiacmi stiahli z Kyjivskej i Černihivskej oblasti po tom, ako tam zaznamenali významné vojenské neúspechy a nepodarilo sa im dobyť ani jeden z týchto regiónov.

Obnovené útoky prichádzajú deň po tom, čo vodca prokremeľských separatistov na východe Ukrajiny Denis Pušilin vyzval ruské sily, aby „oslobodili ruské mestá založené ruským ľudom“ – Kyjev, Černihiv, Poltava, Odesa, Dnipro, Charkiv, Zaporižžia, či Luck.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denis PušilinOleksij Kuleba