Rusko môže zaútočiť na Ukrajinu aj z Bieloruska, najpravdepodobnejší termín je koniec roka

Vojna, Ukrajina, Rusko, vojaci
Ukrajinskí vojaci ostreľujú ruské pozície v Doneckej oblasti. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ruský útok na Ukrajinu z Bieloruska je skôr pravdepodobnejší koncom roka 2023. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uvádza, že stretnutia vysokopostavených predstaviteľov Kremľa s vedením Bieloruska na vysokej úrovni by mohli vytvoriť podmienky pre útok z Bieloruska, aj keď nie nevyhnutne a nie v najbližších týždňoch. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

ISW tiež vo svojej štvrtkovej správe informuje o tom, že ruskí nacionalistickí vojenskí blogeri naďalej kritizujú ideu útoku ruských síl na Ukrajinu z Bieloruska.

Bieloruský vodca Alexander Lukašenko zas podľa inštitútu pokračuje v snahe o rovnováhu s Kremľom a vykresľuje Bielorusko ako suverénny štát v rámci únie, ktorú má s Ruskou federáciou. Jeho text zo stretnutia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom uvádza, že identifikovali bližšie nešpecifikované oblasti spolupráce s cieľom „zachovať suverenitu oboch krajín vo všetkých ohľadoch“.

Táto rétorika je „v súlade s Lukašenkovým dlhodobým úsilím vyhnúť sa postúpeniu bieloruskej suverenity štruktúre zväzového štátu ovládaného Kremľom,“ konštatuje ISW.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom