Rusko a USA sa dohodli na rokovaniach o jedinej existujúcej jadrovej dohode

Ned Price
Ned Price. Foto: archívne, SITA/AP.

Spojené štáty a Rusko sa dohodli, že v blízkej budúcnosti budú rokovať o jedinej existujúcej jadrovej dohode medzi oboma krajinami. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Nový START

Súčasná dohoda o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START, ktorej platnosť vyprší v roku 2026, bola predĺžená o päť rokov vlani vo februári.

Túto dohodu o znižovaní počtu jadrových zbraní podpísali 8. apríla 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska – Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

Utlmené vzťahy

Každá krajina môže vlastniť maximálne 1550 strategických nukleárnych hlavíc a 700 balistických striel a bombardérov, pričom pakt obsahuje aj pravidlá pre vzájomnú kontrolu.

Diplomatické vzťahy medzi USA a Ruskom sú od vypuknutie vojny na Ukrajine v útlme, no americkí predstavitelia považujú za pozitívny vývoj, že Moskva naďalej prejavuje záujem o dohodu, a to napriek znepokojujúcim jadrovým hrozbám zo strany ruského vodcu Vladimira Putina.

Rusko taktiež vyjadrilo ochotu diskutovať o predĺžení zmluvy a USA uviedli, že rokovania sa uskutočnia až po obnovení kontrol na mieste.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDmitrij MedvedevNed PriceVladimir Putin