Phelps má na tele škvrny, Rusi hovoria o legálnom dopingu

Michael Phelps
Purpurové škvrny na tele Michaela Phelpsa spôsobilo bankovanie. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Purpurové škvrny na tele amerického plavca Michaela Phelpsa vzbudili po zisku jeho 19. zlatej medaily na olympijských hrách veľkú pozornosť. Plavecká superhviezda i niektorí jeho kolegovia využívajú starovekú metódu bankovania, pri ktorom sa nahriaty sklený alebo plastový pohár priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak. Vďaka tomu vsaje do seba časť kože aj s podkožím. „Pred pretekmi túto metódu rád využívam,“ priznal Phelps.

OH 2016

Podľa viacerých zdrojov pochádza bankovanie ešte z obdobia pred Kristom. Terapiu, pri ktorej sa zvýši cirkulácia krvi a prívod kyslíka do nej, odplavia sa toxíny, zmierňuje sa bolesť a urýchľuje rekonvalescencia, obľubovali nielen v starovekom Grécku, ale aj Číne.

V súčasnosti ju využívajú okrem Phelpsa aj hráč amerického futbalu DeMarcus Ware či herečky Gwyneth Paltrowová a Jennifer Anistonová. Purpurové škvrny sa objavili aj na tele amerického gymnastu Alexa Naddoura i ďalších olympionikov z USA. Terapia je v zámorí rozšírená, keďže na rozdiel od iných nie je drahá. Jeden pohár na bankovanie sa dá kúpiť už za 15 dolárov, aplikuje sa doma.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – štvrtý deň

Keď sa Phelps prebudil v nedeľu ráno v olympijskom Riu, zacítil bolesť v pravom ramene. Okamžite išiel na bankovanie a jeho svaly zrelaxovali. „Priložili mi pár pohárov,“ priznal neskôr. Mnohí lekári však túto metódu odsudzujú, keďže neexistuje dostatok štúdií potvrdzujúcich jej účinnosť. Ruská štátna televízia označila bankovanie za legálny doping.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael Phelps