Rusi sa majú vyhrážať strieľaním vlastným ustupujúcim vojakom na Ukrajine

In this handout photo taken from video released by Russian Defense Ministry Press Service on Friday, Nov. 4, 2022, a group of Russian soldiers stand after being released in a prisoners swap in the Donetsk People's Republic, eastern Ukraine. The Russian Defense Ministry released video late Thursday, saying it showed Russian soldiers released as part of a prisoners swap. The ministry said in a statement that "107 Russian military personnel who were in captivity were returned" from the Kyiv-controlled territory.
Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ruské sily začali pravdepodobne nasadzovať na Ukrajine v dôsledku nízkej morálky a neochoty bojovať takzvané „blokačné jednotky“. Vo svojej pravidelnej správe o vojne na Ukrajine to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uvádza britské ministerstvo obrany.

Tieto jednotky sa vyhrážajú zastrelením vlastným ustupujúcim vojakom s cieľom prinútiť ich k ofenzíve,“ vysvetľuje ministerstvo a dodáva, že takéto jednotky ruské sily využívali aj v predchádzajúcich konfliktoch.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruskí generáli tiež podľa britského rezortu obrany zrejme v poslednom čase chceli od veliteľov, aby proti dezertérom používali zbrane, prípadne, aby po predchádzajúcom varovaní schvaľovali ich použitie s cieľom zabiť takýchto previnilcov. Generáli tiež pravdepodobne chceli za každú cenu udržať obranné pozície.

Taktika strieľania dezertérov pravdepodobne svedčí o nízkej kvalite, nízkej morálke a nedisciplinovanosti ruských síl,“ dodáva rezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom