Rusi ponúkli Američanom stiahnutie niekoľkých sankcií, ktoré narušili činnosť ich diplomatických misií

Veľvyslanectvo USA v Rusku
Budova amerického veľvyslanectva v Moskve. Foto: ilustračné, SITA/AP

Rusko ponúklo Spojeným štátom stiahnuť niekoľko sankcií, ktoré narušili činnosť ich diplomatických misií.

Návrh padol počas rokovaní ruského námestníka ministra zahraničia Sergeja Rjabkova a námestníčky amerického ministra zahraničia Victorie Nulandovej, ktorá v pondelok prišla na tri dni do Moskvy na rokovania zamerané na rôzne bilateriálne, regionálne aj globálne záležitosti.

Pokrok zatiaľ nedosiahli

Rjabkov sa podľa agentúry Interfax vyjadril, že s Nulandovou nedosiahli žiaden pokrok v normalizácii práce ich diplomatických misií, ktorých činnosť narušilo niekoľko kôl sankcií, a situácia sa podľa neho môže ešte zhoršiť.

Ruský rezort zahraničia zopakoval, že Moskva je pripravená reagovať na akékoľvek nepriateľské americké činy rovnakým spôsobom, ale nechce ďalšiu eskaláciu.

Ministerstvo následne vyzvalo na zrušenie série sankcií a obmedzení diplomatických misií z uplynulých rokov.

Rusko súhlasilo, že odoberie Nulandovú zo svojho sankčného zoznamu, aby umožnilo jej návštevu a Spojené štáty reagovali vydaním víz pre Konstantina Voroncova, ruského diplomata zaoberajúceho sa otázkami kontroly zbraní, aby sa mohol zúčastniť na tohtotýždňovom stretnutí v Organizácii Spojených národov, povedal podľa agentúry RIA-Novosti Rjabkov.

Rokovali aj o Afganistane

Po utorkovom stretnutí s Nulandovou Rjabkov povedal, že sa venovali rokovaniam o kontrole zbraní, dohode AUKUS medzi USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou či situácii v Afganistane.

Diplomat podľa svojich slov opäť zdôraznil silný odpor Moskvy voči akejkoľvek prítomnosti USA v bývalých sovietskych stredoázijských krajinách po americkom odchode z Afganistanu.

Tiež počas stretnutia podľa Interfaxu prízvukoval, že USA a spojenci nesú hlavnú zodpovednosť za normalizáciu života v Afganistane.

Americké veľvyslanectvo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že Nuland opísala jej stretnutia ako „konštruktívne“, ale neposkytla podrobnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej RjabkovVictoria Nulandová