Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu o dopadoch, tvrdí Machaj. Pre RTVS chce nezávislosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľuboš Machaj
Ľuboš Machaj - generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Foto: SITA/Branislav Bibel, RTVS - koláž SITA Webnoviny.

aktualizované 21. decembra 2022, 17:55

Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu a diskusiu o dopadoch. Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj to uviedol v súvislosti s medializovanými informáciami o rušení koncesionárskych poplatkov.

Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok,“ uviedol Machaj v stanovisku.

Generálny riaditeľ RTVS je zástancom koncesionárskych poplatkov a považuje ich za garanciu nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa.

Financovanie a politické vplyvy

RTVS podľa Machaja dodnes dopláca na to, že výber koncesií bol rôznymi právnymi úpravami postupne obmedzovaný. Považoval by za nešťastné, ak by problémy so systémovým financovaním verejnoprávneho vysielateľa ešte väčšmi prehĺbilo politické rozhodnutie.

Je preto veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. Očakávam preto, že sa na pôde Ministerstva kultúry SR a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje. Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média,“ vyjadril sa Machaj.

Podľa generálneho riaditeľa RTVS je potrebné, aby sa právne ošetrila valorizácia garantovanej sumy o infláciu, a tiež aby sa vytvorili podmienky na kompenzáciu strát, ktoré verejnoprávny vysielateľ v minulosti utrpel v súvislosti s niektorými legislatívnymi opatreniami.

Ide napríklad o oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov, či úlohy, ktoré RTVS vyplývajú z nového mediálneho zákona.

Zamestnávatelia dohodu vítajú

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) uvítali dohodu na zrušení koncesionárskych poplatkov. Ako ďalej v tlačovej správe uviedol tajomník RÚZ Martin Hošták, práve RÚZ už dlhodobo upozorňovala, že výber koncesionárskych poplatkov je neefektívny, administratívne náročný a pre podnikateľský sektor je výrazne škodlivý.

„Zamestnávatelia totiž museli poplatky roky povinne platiť i napriek tomu, že televíziu na pracovisku oni ani ich zamestnanci nepoužívali,“ dodal Hošták. Každý podnikateľ na Slovensku podľa neho totiž posledných pätnásť rokov musel štátu platiť koncesionárske poplatky za každého svojho zamestnanca, hoci medzi úhradou, jej výškou a reálnym využívaním poskytovania služieb nebola žiadna súvislosť.

Politicky hlúpe rozhodnutie

V čase, keď hrozí návrat politikov, pre ktorých je vzorom maďarský premiér Viktor Orbán, zrušiť koncesionárske poplatky a vydať verejnoprávnu televíziu a rozhlas na milosť každoročného handlovania s vládnymi politikmi je politicky hlúpe rozhodnutie.

Napísal to na sociálnej sieti poslanec Národnej rady SR a predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár.

Poslanec neverí, že akékoľvek záruky, trebárs i v ústavnom zákone, zabezpečia, že RTVS každý rok bez debaty dostane cez štátny rozpočet zákonom stanovený podiel na HDP.

„Na štátny fond kultúry Pro Slovakia z 90. rokov si už spomenie málokto, tiež bolo v zákone stanovené percento, ktoré doňho malo ísť a nikdy sa nenaplnilo,“ uviedol Kollár. Dodal, že zrušiť koncesionárske poplatky 22. decembra s účinnosťou od 1. januára 2023 je logistické šialenstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš MachajMartin HoštákMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRozhlas a televízia SlovenskaRÚZ Republiková únia zamestnávateľovVýbor pre kultúru a m