Rumunsko posilní bezpečnostné opatrenia v oblasti Dunaja, reaguje tak na ruské útoky na Ukrajinu

Rumunsko
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rumunsko zavedie nové bezpečnostné opatrenia na ochranu civilistov pri Dunaji.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Systém Ro-Alert

Reaguje tak na ruské útoky na ukrajinské dunajské prístavy Reni a Izmajil. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent s odvolaním sa na dokument rumunského štátneho výboru pre mimoriadne situácie.

Opatrenia budú zahŕňať identifikáciu oblastí s rizikom padajúcich „prvkov bojových prostriedkov“, čo bude mať na starosti ministerstvo obrany, vydávanie varovaní prostredníctvom núdzového systému Ro-Alert a budovanie krytov v obciach na rumunskej strane Dunaja, konkrétne v Plauru a Ceatalchioi.

Zásah do územia NATO

Úrady zároveň vyberú existujúce stavby, z ktorých by sa dali vytvoriť kryty, a budú inštruovať obyvateľov v oblasti o tom, čo robiť v nebezpečných situáciách. Ukrajinské dunajské prístavy sa v ostatných týždňoch stali terčmi intenzívneho ruského bombardovania, keďže Rusko po júlovom kolapse čiernomorskej obilnej iniciatívy útočí na ukrajinské sklady s obilím a infraštruktúru.

Začiatkom týždňa časti ruského dronu dopadli na rumunské územie. Rumunsko je členom NATO, aliancia však uviedla, že nič nenasvedčovalo tomu, že časti stroja boli výsledkom úmyselného ruského útoku proti členskému štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy