Európska Únia uvalila sankcie na šesť osôb, týkajú sa porušovania ľudských práv na okupovanom Kryme

Krym, anexia
Ruskí vojaci na ukrajinskom polostrove Krym. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada Európskej únie (EÚ) uvalila reštriktívne opatrenia na šiestich jednotlivcov zodpovedných za porušenia ľudských práv v Rusku a na ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odsúdený na šesť rokov

Sankcionovaní sú prokurátori a sudcovia, ako aj dvaja členovia ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Sankcionovaní sudcovia a prokurátori sú aktívni na súdoch zriadených okupačnými silami na nelegálne anektovanom Kryme. Zúčastnili sa na politicky motivovanom súdnom konaní proti novinárovi Vladyslavovi Jesypenkovi, ktorý bol odsúdený na šesť rokov väzenia, a Krymskému Tatárovi Narimanovi Dželjalovovi.

Sankcie v oblasti ľudských práv

Členovia FSB sa buď podieľali na mučení Vladyslava Jesypenka, alebo viedli vyšetrovanie jeho prípadu. Rovnako aj členov krymskotatárskej komunity a Jehovových svedkov na Kryme.

Reštriktívne opatrenia uvalila v rámci globálneho režimu sankcií v oblasti ľudských práv. Ten už uplatňujú dovedna na 67 jednotlivcov a 20 subjektov. Sankcie zahŕňajú zmrazenie majetku, zákaz sprístupňovania fondov a zákaz cestovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska úniaRada Európskej únie