RTVS potrebuje ročne 200 miliónov eur, hovorí Rezník a vysvetlil aj nomináciu Chuguryana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kandidáti na riaditeľa RTVS
Kandidát Jaroslav Rezník počas verejného vypočutia kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v rámci schôdze Výboru NR SR pre kultúru a médiá v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Foto: SITA/Branislav Bibel

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) potrebuje ročné príjmy na úrovni 200 miliónov eur, čo znamená približne o 60 miliónov eur viac ako teraz. Buď sa navýši zmluva so štátom, alebo sa zvýšia koncesionárske poplatky.

Na verejnom vypočutí pred parlamentným výborom pre kultúru a médiá to povedal kandidát na post generálneho riaditeľa RTVS a súčasný šéf verejnoprávneho média Jaroslav Rezník.

Otázka Chuguryana

Rezník čelil otázke nominácie Vahrama Chuguryana na post šéfa spravodajstva RTVS. Povedal, že za jeho účinkovania sa zvýšila dôveryhodnosť a sledovanosť spravodajstva.

To, ako RTVS pokryla začiatok vojny na Ukrajine, označil Rezník za chybu Chuguryana. K otázke výšky odstupného pre Chuguryana povedal, že by nemal problém zverejniť ho, ale platná legislatíva to neumožňuje.

Zmluvy na dobu určitú

Viacerí kandidáti na post šéfa RTVS hovorili o nestabilite zamestnancov a o tom, že sa s nimi uzatvárajú zmluvy na dobu určitú.

Rezník uviedol, že sa nechce vyhovárať, ale keď prišiel do RTVS zdedil veľké množstvo zmlúv na dobu určitú a boli na mesačnej báze.

Neskôr ich predĺžili na tri mesiace. Dodal, že v spravodajstve a publicistike sa zmluvy postupne preklápajú na dobu neurčitú.

Vysielanie okruhov

Pri predstavovaní svojho projektu Rezník povedal, že televízny okruh Jednotka bude naďalej vzdelávať, informovať a zabávať, s dôrazom na environmentálne témy.

Dvojka sa profiluje ako okruh na vysielanie pre deti a mládež, dokumentárnu tvorbu, duchovné vysielanie, vysielanie pre národné menšiny a vo večerných hodinách pre náročných divákov. Trojka nie je podľa Rezníka len o archívoch, „vysiela sa tam kvalitná publicistika“.

Rozvoj online obsahu

Ako uviedol šéf RTVS, okruh Šport poskytuje maximálne množstvo živých prenosov.

Spravodajský okruh 24 označil za nebulvárny zdroj informácií, s tým, že v roku 2023 začne spravodajstvo vysielať novým spôsobom a založené bude na dátových analýzach s odbornými respondentmi a v novom štúdiu.

Posilniť chce rozvoj online obsahu, ktorý sa bude dať využiť aj v televízii a rozhlase.

O post sa uchádza osem kandidátov

Funkčné obdobie súčasného riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka sa končí tento rok 1. augusta. O post riaditeľa sa uchádza osem kandidátov. Okrem súčasného riaditeľa Rezníka sú to Tibor BúzaIvan GolianĽuboš MachajPeter BadačDaniel ŽivicaVladimír Seman a Peter Janků. Nového šéfa RTVS bude voliť parlament.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav RezníkVahram Chuguryan
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska