Ropa prudko zlacnela, reagovala na kolaps rokovaní

Ropa
Foto: Shutterstock

LONDÝN 18. apríla (WebNoviny.sk) – Kolaps stretnutia veľkých exportérov ropy v katarskej Dauhe bez dohody o zmrazení ťažby viedol v pondelok k prudkému zlacneniu čierneho zlata. Za dôvod neúspechu rokovaní sa považuje napätie medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Skončenie schôdzky bez dohody oživilo v odvetví obavy z toho, že veľkí producenti zosilnia svoj boj o trhový podiel ponúkaním ešte výraznejších zliav.

Londýnska ropa Brent počas ranného pondelkového obchodovania klesla o takmer 7 %. Do 6:47 GMT sa zotavila na 40,97 USD za barel, ale oproti záverečnej cene predošlého obchodovacieho dňa bola aj tak nižšie o 2,15 %. Podľa obchodníkov iba štrajk ropných zamestnancov v Kuvajte zabránil poklesu ropy Brent pod hranicu 40 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy sa znížila o vyše 5 % na 38,31 USD za barel.

„Dôveryhodnosť Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pri koordinácii produkcie je teraz veľmi nízka,“ povedal Peter Lee z firmy BMI Research, ktorá patrí ratingovej agentúre Fitch. Banka Morgan Stanley uviedla, že zlyhanie rokovaní „poukazuje na zlý stav vzťahov v rámci OPEC-u“ a dodala, že rastie riziko väčších dodávok zo strany kartelu hlavne preto, že Saudská Arábia pohrozila, že môže ťažbu zvýšiť.

(1 EUR = 1,1284 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Morgan Stanley
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu