RG: Stosurová do finále proti Schiavoneovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stosurová
Samantha Stosurová Foto: SITA, AP

PARÍŽ 3. júna (WEBNOVINY) – V sobotňajšom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (23. mája – 6. júna, celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) sa o 15.10 h na 15-tisícovom dvorci Philippa Chatriera stretnú Austrálčanka Samantha Stosurová nasadená ako siedma a sedemnástka tohto turnaja Francesca Schiavoneová z Talianska.

Dvadsaťšesťročná premožiteľka dvoch miestnych šampióniek z minulosti, Belgičanky Justine Heninovej i Američanky Sereny Williamsovej, Stosurová zvíťazila vo štvrtkovom semifinále nad štvorkou žrebu, Srbkou Jelenou Jankovičovou, za 60 minút presvedčivo 6:1, 6:2. Čoskoro 30-ročná Schiavoneová (nar. 23. júna 1980 v Miláne) získala vstupný set proti päťke „pavúka“ i svetového rebríčka WTA Tour Jelene Dementievovej za 70 minút tesne 7:6 (3) a Ruska následne odstúpila pre zranenie ľavého lýtka.

Šampiónka, 37. grandslamová v tzv. otvorenej ére a prvá nová od predvlaňajšieho úspechu Srbky Any Ivanovičovej pri Seine, si popri Pohári Suzanne Lenglenovej odnesie 2000 bodov do renkingu a šek na 1,12 milióna eur, zdolanej bude patriť 1400 bodov a 560 000 eur. Premiérovo od melbournských Australian Open 1979 sa stalo, že žiadna semifinalistka nemala na konte niektorý z prestížnych primátov.

Pre obe finalistky pôjde o premiérový takto významný zápas na úrovni „veľkej štvorky“. Víťazka 2 turnajov vo dvojhre Stosurová (tento rok zelená antuka v Charlestone v Južnej Karolíne), inde na grandslamových akciách v singli najviac osemfinalistka, dosiaľ mala maximum v podobe vlaňajšieho prieniku do semifinále práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska. Schiavoneová sa pred príchodom k Buloňskému lesíku musela uspokojiť s troma štvrťfinálovými účasťami vrátane Roland Garros už v sezóne 2001.

Austrálčanka vedie v štatistike zo vzájomných duelov 4:1, pripísala si proti Schiavoneovej 8 setov v rade, vlani ju práve na tomto turnaji zdolala už v 1. kole 6:4, 6:2 a medzičasom na „harde“ v Osake vo finále 7:5, 6:1. Zverenkyňa Davida Taylora Stosurová, vo štvorhre majsterka sveta WTA Tour (2005, 2006) a hrdinka parížskej deblovej súťaže 2006 (po boku Američanky Lisy Raymondovej prekonali Danielu Hantuchovú s Japonkou Ai Sugijamovou), vo štvrťfinále proti S. Williamsovej premrhala náskok 6:2, 5:3 a napokon triumfovala po odvrátení 1 mečbalu. Zatiaľ poslednou šampiónkou po eliminovaní bezprostredného nebezpečenstva prehry bola v roku 2005 spomenutá Heninová. Ak Austrálčanka v sobotu triumfuje, pôjde o jej 299. úspech. Už je isté, že prekoná aspoň hranicu 5 miliónov USD zárobku – rovnako ako Talianka.

Stosurová by sa zároveň so ziskom trofeje posunula na 6. pozíciu v hodnotení. Identickú šancu má Schiavoneová (dosiaľ najvyššie 11. post), inak bude siedma. V pondelok 7. júna Talianka zažije krst v Top 10 vo veku 29 rokov, 11 mesiacov a 15 dní. V tomto smere bude najstaršou debutantkou od Natalie Tauziatovej a sezóny 1998 (Francúzka mala vtedy 30 rokov, 2 mesiace a 26 dní). Dvojnásobná spoludržiteľka Pohára federácie Schiavoneová (2006, 2009) bude 101. hráčkou v prvej desiatke v histórii. Jubilejnou 100. bola 22. marca práve Stosurová.

Zatiaľ poslednou grandslamovou finalistkou od „protinožcov“ sa stala v roku 1980 na vtedy decembrovej edícii Australian Open Wendy Turnbullová a šampiónkou Evone Goolagongová vo Wimbledone tiež v sezóne 1980. Priamo na RG triumfovala Margaret Courtová-Smithová na ročníku 1973 a naposledy aspoň do finále sa dostala spomenutá Turnbullová v roku 1979.

Schiavoneová bola prvou Taliankou v grandslamovou semifinále od prieniku Silvie Lazzaranovej medzi najlepšie štyri na RG 1954 a teraz sa postarala o absolútny debut svojej krajiny vo vrcholnom ženskom finále. V mužskej kategórii si naposledy zahral o titul Adriano Panatta v roku 1976 v Paríži a aj ho získal.

Jankovičová: „Myslím si, že Samantha to vo finále zvládne“

Z Brisbane pochádzajúca niekdajšia jednotka deblového počítačového poradia Stosurová, ktorá má v tejto sezóne na najpomalšom podklade bilanciu 20:2, prehrala proti Jankovičovej prvé dve loptičky, ale následne si pripísala 10 z 15. Od skóre 1:1 v otváracej časti zaznamenávala gemy v prvom sete už len ona. V ôsmej hre ako podávajúca vyvážila dve dvojchyby rovnakým počtom es, preletela týmto setom za 24 minút. Do druhého dejstva vkročila mankom 0:2, ale v treťom geme dosiahla povzbudzujúci rebrejk z 15:40. Vo štvrtom eliminovala 3 brejkbaly, na príjme v piatom sa presadila na nulu – 3:2. Jankovičová stratila aj poslednú reálnu nádej, keď odovzdala svoj servis z 30:0 v siedmej hre. Silová Austrálčanka dominovala na víťazné údery 18:9, urobila o 6 chýb viac (22:16). Po svojom platnom prvom servise získala 81% takto rozohraných fiftínov, ako returnujúca brala 57% loptičiek. Premenila polovicu z desiatich brejkbalov, o rok mladšia Srbka len 1 z 5 takýchto možností. Čoraz vyzdvihovanejšia ofenzíva Austrálčanky mala až nečakane jasnú prevahu nad všeobecne uznávanou defenzívou súperky.

Stosurová znížila v štatistike zo vzájomných súperení na 2:3, parížsku semifinalistku 2007 a 2008 a finalistku newyorských US Open 2008 Jankovičovú prekonala druhý raz v rade. Predtým sa jej to podarilo v apríli na „harde“ v Miami – 6:1, 7:6 (9). Prvý raz bojovali na tehlovej múčke.

„Cítim sa fantasticky. Ťažko som si dnes mohla želať lepší výkon. Očakávala som náročný zápas, ale keď sa to vyvíjalo bez komplikácií, ani na moment vo mne nevyvstala obava, že sa veci ešte môžu zvrtnúť. Brala som to pokojne bod za bodom,“ skonštatovala Stosurová. „V kontexte tohto ročníka je naozaj značne kuriózne, že teraz sme ja a Francesca vo finále a vlani sme sa tu stretli hneď v 1. kole. Musím sa dokonca priznať, že na ten súboj spred roka si už príliš nespomínam. Akurát si pamätám, že bolo chladno a veterne. Odvtedy sme sa stretli vo finále v Osake. Myslím si, že navzájom máme dobrý prehľad o hre tej druhej. Obe nastúpime plné vzrušenia, zhodne to bude pre nás obrovská príležitosť. Finále, tobôž grandslamové, je výnimočnou udalosťou. Pôjde aj o to, ktorá z nás ju lepšie zvládne. Netuším, aký to presne bude pocit, ale je mi vopred jasné, že nervy zapracujú na oboch stranách. Som na to pripravená,“ podotkla Stosurová.

Na margo svojho „strojového“ vyžarovania a emócií ukrývaných za zrkadlovkami Austrálčanka uviedla: „Chcem, aby to na dvorci bolo predovšetkým o tenise, hraní fiftínov. Po zápase s Justine som však nezostala chladná, prejavila som sa. V stredu po prekonaní Sereny azda ešte viac. Nie je ľahké zachovať si počas zápasu rozvahu, výkonu to však prospieva. Dnes to naozaj bolo: ´len ďalší bod a podajte mi loptičku, pokračujeme´.“ K samotným okuliarom povedala. „Začala som ich na dvorci nosiť ako štrnásťročná. Neviem prečo. Jednoducho som požiadala rodičov, aby mi ich zadovážili. Medzičasom sa z toho stal zvyk, ide o rovnakú súčasť môjho výstroja ako napríklad raketa. Tie okuliare som si nasadila približne rok predtým, než som prvý raz v živote stála na červenej antuke. Bola som vtedy v národnom tíme do 18 rokov spolu s Monique Adamczakovou, Melissou Dowseovou a Melanie Claytonovou. Odcestovali sme na päťtýždňové turné do Európy. Hrali sme v Belgicku, Taliansku. Bez výnimky som prehrala hneď v 1. kole.“

Austrálčanku vo štvrtok v šatni prekvapilo, ako rýchlo sa skončilo úvodné semifinále: „Nebola som úplne pripravená. Ešte mi spevňovali členok bandážou a zrazu sa tam objavila Dementievová. Pokúšala som sa zhlboka dýchať, neupadnúť do nejakej paniky.“

„Samantha si počínala naozaj dobre. Počas celého zápasu mi neumožnila dostať sa do rytmu. Kvalitne podávala a celkovo zahrala veľmi solídne. Stačí sa na ňu pozrieť, aby ste odhadli silu jej úderov. Ak mám byť úprimná, ona má takmer mužskú hru – razanciou, ´kickmi´, obiehanými forhendami z bekhendovej strany dvorca. Ja som dnes mala akési ťažké nohy. Negatívne sa to premietalo do mojich úderov. Pri returnoch, na ktoré sa väčšinou môžem spoľahnúť, som reagovala neskoro, netriafala som ich čisto. Navyše, v okamihoch, keď som mala určité šance, porobila som hrubé chyby. Nespoznávala som sa. Ani netuším, kto to tam bol za mňa. Chýbal mi môj pravý tenis a ona dnes bola lepšou hráčkou. Pochybujem, že som predviedla čo i len dvadsať percent môjho potenciálu,“ vyhlásila osemfinálová premožiteľka Daniely Hantuchovej Jankovičová a doplnila: „Možno mi neprospelo, že po tom skreči v predchádzajúcom semifinále sme išli na kurt nečakane skoro. Bola som potom v úvodných desiatich – pätnástich minútach akási stuhnutá a už som sa nedostala naplno do diania. Ťažko odhadnúť, či by môj črtajúci sa náskok 3:0 v druhom sete čosi zmenil.“ Srbka, ktorá na antuke inkasovala 50. prehru v kariére, ponúkla aj svoj názor pred finále: „Samantha má veľmi veľkú šancu. Hrá tu dobre a zdolala favoritky tohto podujatia. Myslím si, že to zvládne.“

Fyzioterapeut by už bol zbytočný

Energická veteránka Schiavoneová, ktorá aj s kvalifikáciou štartuje v Paríži už 11. raz (celkovo na súčastiach Grand Slamu 39. pokus v hlavnej súťaži) čelila nepríjemnému stavu 3:4 s brejkom proti nej a 15:40 na príjme, pripísala si však tento gem a potom aj životný úspech. Počas vstupného týždňa turnaja hrala Dementievová s obviazaným ľavým lýtkom, ktoré teraz mala spevnené náplasťou. Vo štvrťfinále proti krajanke Nade Petrovovej si nechala ošetriť pravé stehno a aktuálne vyrukovala so zabandážovanými slabinami na oboch stranách.

„Mám natrhnutý sval v ľavom lýtku, bolo to veľmi bolestivé už pri chôdzi. Od môjho druhého parížskeho zápasu sa to postupne zhoršovalo. Vždy po prebudení som mala problémy vôbec vykonať prvý krok. Dnes sa tá bolesť zmenila na naozaj ostrú. Už toho bolo priveľa, nemohla som sa v podstate pohybovať. Fyzioterapeuta som si nenechala privolať, pretože som predtým bola v opatere lekárov dlhé hodiny a už sa nedalo nič nejako zlepšiť,“ vysvetlila Dementievová na tlačovej besede a dodala: „Ak by som aj získala ten prvý set, nemyslím si, že by to bolo dostatočným povzbudením na pokračovanie. Išla som na dvorec s tým, že zabojujem a aspoň to skúsim, pretože to bola výnimočná šanca, ale napokon sa to nedalo zniesť. Už v treťom kole proti Aleksandre Wozniakovej som uvažovala o skreči. Ťažko porovnať sklamanie z bežnej prehry a neúspechu tohto typu. Možno je teraz o to väčšie, že napriek hendikepu som mala šance a výsledkovo to nebolo nejako výrazne v môj neprospech. Odovzdala som, koľko sa len dalo. Viac som nemohla urobiť.

Zlatá z olympijských hier 2008 v Pekingu Dementievová agilne a šikovne, ale neraz aj neuvážene zrážala plochými ofenzívnymi údermi náprahové lifty súperky a týmto zrýchľovaním – na príjme už počnúc returnami – si vytvárala sústavný tlak, chýbala jej však konštantne pevnejšia ruka. Navyše, často volila zlé riešenia, čoho najvypuklejším dôkazom bol totálne nevydarený pokus o skrátenie za stavu *2:3 v tajbrejku: Schiavoneová sa pri pokluse za ľahkým povinným doťuknutím až zháčila akoby ani neverila takémuto darčeku. Produkciou dvojchýb povestnú 28-ročnú Moskovčanku dlho pomerne poslúchal servis a v prvých troch gemoch pri svojom podaní zhodne odvrátila po jednom brejkbale. Keď však v siedmej hre využila obiehaným forhendovým „winnerom“ popri čiare svoju premiérovú šancu na brejk a následne viedla sľubne 40:15, zaváhala v nepríjemnom nárazovom vetre dvakrát za gem. Po chvíli bola dolu 4:5.

Schiavoneová síce predviedla o 3 víťazné údery menej (12:15), ale zároveň urobila len polovičný počet nevynútených chýb (12:24). V dôraze na kurte zaostávala, bola však živšia a celkovo solídnejšia – bez výkyvov a zlyhaní v nádejných pozíciách. Talianska víťazka troch podujatí vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni, tento rok práve na sypkom podklade v Barcelone, upravila v bilancii zo vzájomných duelov na 5:6. Dementievovú prekonala po šnúre 3 nezdarov, naposledy ťahala za kratší koniec v januári na tvrdom povrchu v Sydney 2:6, 5:7. Paradoxom je fakt, že na najpomalšom podklade v minulosti bojovali len raz: Ruska v rámci Pohára federácie 2005 triumfovala v Brindisi 4:6, 7:6 (2), 6:0. Aj predchádzajúce Schiavoneovej víťazstvo nad touto rivalkou malo skrečovú podobu – 4:6, 6:1, 4:2 pred troma rokmi na koberci v Zürichu.

„Vedela som, že Jelena nie je zdravotne úplne v poriadku, ale nejako som nepátrala po podrobnostiach, pretože pre mňa bolo najdôležitejšie sústrediť sa na vlastný výkon. Keď som ju teda po prvom sete zazrela pri mojej lavičke, pomyslela som si: ´Čo by tak mohla chcieť?´ Asi desať sekúnd som nemohla uveriť tomu, čo sa vzápätí stalo, hoci dobre viem, čo znamená podanie ruky. Či to bol najväčší šok v mojej kariére? Nuž, u žien by vás nemalo šokovať nič. Naozaj som počas zápasu neregistrovala nejaké jej ťažkosti, hoci aj na kurte som sa skôr koncentrovala sama na seba, než pozorovanie súperky. Myslím si, že obe sme si počínali dobre, ja možno o čosi konzistentnejšie. Pochopiteľne, že ten predčasný koniec ma zarazil a radšej by som zvíťazila normálnym spôsobom, ale Jelenu rešpektujem, dobre ju poznám – ak sa rozhodla ukončiť to, určite mala nezvratný dôvod,“ podotkla Schiavoneová a pokračovala: „Pred tajbrejkom som si hovorila, že musím do mojich úderov pridať ešte viac rotácií – v tom bol kľúč. Navyše, hodlala som byť v tej fáze agresívnejšia a využívať šance. Nestačilo čakať na jej zaváhania, chcelo to vyvíjať tlak.“ Rovnako ako po prieniku medzi najlepšie štyri Talianka pobozkala zem a neskôr so smiechom uviedla: „Neurobila som také čosi nikdy predtým, teraz už druhý raz za pár dní. Antuka mi chutí.“ Na otázku, prečo zažiarila až takto neskoro, odvetila: „Možno som predtým nebola na čosi také pripravená. Môj čas prišiel až teraz.“

Držiteľka 16 singlových trofejí Dementievová bola v takto významnom semifinále piaty raz z ostatných ôsmich turnajov (počnúc Wimbledonom 2008), aj v predchádzajúcich štyroch prípadoch napokon táto fáza pre ňu znamenala konečnú. Okrem parížskej finálovej účasti zo sezóny 2004 bojovala o titul už aj na newyorských US Open v rovnakom roku, medzi najlepšími štyrmi skončila siedmy raz. Dementievová sa predtým naposledy vo februári v Dubaji proti Slovenke Daniele Hantuchovej pre zranenie pravého ramena.

Nevyspytateľná Ruska je rekordérkou podľa počtu štartov na grandslamových akciách bez prerušenia vďaka 46 účastiam v rade a ak niekedy predsa len naplno uspeje, prekoná historické maximum Jany Novotnej v trpezlivosti. Už teraz by sa dočkala premiérovej radosti na úrovni „veľkej štvorky“ o jedno vystúpenie neskôr, než sa spomenutej Češke podarilo vo Wimbledone 1998 zlomiť svoju „kliatbu“ na 45. pokus.

Dvojhra žien – semifinále:

Samantha Stosurová (7-Austr.) – Jelena Jankovičová (4-Srb.) 6:1, 6:2 za 60 minút

Francesca Schiavoneová (17-Tal.) – Jelena Dementievová (5-Rus.) 7:6 (3) – skreč, Dementievová po 70 minútach odstúpila pre zranenie ľavého lýtka

Bilancia zo vzájomných súbojov finalistiek:

Stosurová – Schiavoneová 4:1

2005 Hasselt (Belg.) tvrdý povrch štvrťfinále Schiavoneová 6:3, 6:2

2007 Rím (Tal.) antuka 1. kolo Stosurová 6:3, 6:4

2009 Indian Wells (USA) tvrdý povrch 1. kolo Stosurová 6:1, 6:4

2009 Paríž – Roland Garros (Fr.) antuka 1. kolo Stosurová 6:4, 6:2

2009 Osaka (Jap.) tvrdý povrch finále Stosurová 7:5, 6:1

Výsledky predchádzajúcich desiatich finále:

2009 Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:2

2008 Ana Ivanovičová (Srb.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:3

2007 Justine Heninová (Belg.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 6:1, 6:2

2006 Justine Heninová (Belg.) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 6:4, 6:4

2005 Justine Heninová (Belg.) – Mary Pierceová (Fr.) 6:1, 6:1

2004 Anastasia Myskinová (Rus.) – Jelena Dementievová (Rus.) 6:1, 6:2

2003 Justine Heninová (Belg.) – Kim Clijstersová (Belg.) 6:0, 6:4

2002 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 7:5, 6:3

2001 Jennifer Capriatiová (USA) – Kim Clijstersová (Belg.) 1:6, 6:4, 12:10

2000 Mary Pierceová (Fr.) – Conchita Martinezová (Šp.) 6:2, 7:5

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ana IvanovičováDinara SafinováFrancesca SchiavoneováJelena DementievováJelena JankovičováJennifer CapriatiováJustine HeninováKim ClijstersováSamantha StosurováSerena WilliamsováSvetlana KuznecovováVenus Williamsová