Radu pre mediálne služby žiada sedem subjektov o pridelenie frekvencií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rádio
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

V aktuálnom výberovom konaní na obsadenie voľných rozhlasových frekvencií pre terestriálne vysielanie je zaradených 13 voľných frekvencií. Rada pre mediálne služby ich vyhlásila 5. apríla 2023.

Do uplynutia lehoty na podávanie prihlášok – 12. mája, sa o ne prihlásilo sedem subjektov, ktoré žiadajú o pridelenie frekvencií pre osem programových služieb. Ako ďalej v tlačovej správe informovala Lucia Michelčíková z Rady pre mediálne služby, do výberového konania sa neprihlásil žiaden nový vysielateľ, všetci žiadatelia sú už držiteľmi licencií na vysielanie.

Záujem o frekvencie sa líši

O frekvencie pre dve svoje programové služby žiada len jediný z nich, a to Marek Petráš pre Rádio Košice a Detské rádio, ostatní vysielatelia s viacerými programovými službami žiadajú o frekvenciu vždy len pre jednu z nich. Najväčší záujem je o frekvencie 87,8 MHz Nitra a 93,2 MHz Snina, v oboch prípadoch o ne žiadajú traja vysielatelia,“ uviedla Michelčíková.

Rada pre mediálne služby tvrdí, že svoje pokrytie v lokalite Nitra by mohli rozšíriť vysielatelia staníc SUB FM, Rádio v Nitre a Detské Rádio, v lokalite Snina Rádio Šírava, Európa 2 a Rádio Košice.

Po jednej žiadosti Rada pre mediálne služby zaevidovala pri frekvencii 91,9 MHz Zlaté Moravce a 95,3 MHz Rožňava. O štyri frekvencie – 91,1 MHz Rimavská Sobota, 93,5 MHz Lučenec, 95,8 MHz Žiar nad Hronom a 98,5 MHz Brezno neprejavil záujem žiaden uchádzač. O každú zo zvyšných piatich frekvencií zaradených do výberového konania sa prihlásili dvaja vysielatelia,“ informovala Michelčíková.

Zákon o mediálnych službách

O pridelenie najväčšieho počtu frekvencií, a to piatich, požiadal vysielateľ Marek Petráš – štyroch pre Detské Rádio a jednej pre Rádio Košice. O tri frekvencie žiadajú vysielatelia programových služieb SUB FM, Rádio v Nitre a Rádio Šírava, dve vysielateľ Rádia Európa 2. Podľa Rady pre mediálne služby požiadali vysielatelia staníc Rádio Vlna a FUN Radio o jednu zo zaradených frekvencií.

Prebiehajúce výberové konanie je prvé od nadobudnutia účinnosti zákona o mediálnych službách. „Ten ako kritériá a podmienky udeľovania licencií stanovuje Rade pre mediálne služby posúdiť predpoklady zachovania alebo posilnenia plurality informácií a mediálnych obsahov a transparentnosť majetkových a personálnych vzťahov, ale aj existujúcu ponuku programových služieb s prihliadnutím na jazykovú rozmanitosť či náklady spojené s individuálnym skoordinovaním frekvencie,“ vysvetlila Michelčíková.

Prostredníctvom YouTube kanála Rady pre mediálne služby bude verejnosti dostupné vypočutie uchádzačov pre jednotlivé frekvencie plánované na 20. jún.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Michelčíková
Firmy a inštitúcie Fun radioRada pre mediálne službyRádio Európa 2Rádio Vlna