Radičová na prvej oficiálnej návšteve Prahy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová
Foto: AP Photo/Petr David Josek

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská premiérka Iveta Radičová a premiér Petr Nečas sa dnes na rokovaní v Prahe nezhodli na zavedení politických sankcií pre nedisciplinovaných členov eurozóny. Česká republika nesúhlasí s tým, aby krajiny, ktoré nedodržujú rozpočtové pravidlá, prišli o hlasovacie práva.

Slovensko je členom eurozóny, naše záväzky sú preto iné. My sme za zavedenie jasných kritérií pre posudzovanie jednotlivých krajín a vytvorenie systému sankcií pre tých, ktorí pravidlá porušujú,“ povedala Radičová. Systém sankcií by mal byť podľa nej automatický, aby nedochádzalo k nerovnakému prístupu. Odlišný postoj k sankciám je najmä v tom, že Česká republika nemá také záväzky ako Slovensko, myslí si Nečas. „V niektorých detailoch sa logicky naše stanoviská líšia. Slovensko je súčasť eurozóny, Česko nie. Od Slovenska sa chce, aby niečo platilo, od Česka nie,“ konštatoval český premiér.

Radičová si s Nečasom dohodla spoločnú stratégiu pre nadchádzajúcu Európsku radu. Diskutovali tiež o predsedníctve Slovenska vo Visegrádskej skupine, o jadrovej energetike, ozdravovaní verejných financií či verejných rozpočtoch. „Na schôdzke sa potvrdila veľká politická názorová blízkosť oboch našich zemí i našich vlád,“ uistil Nečas. Radičová upozornila na intenzívnu komunikáciu, ktorú so svojím českým partnerom vedie. „Sme v neformálnom kontakte pravidelne. Je ale treba, aby sa občas uskutočnili oficiálne stretnutia,“ povedala. Priznala, že sa s českým premiérom často kontaktujú telefonicky, esemeskami alebo e-mailom.

Radičová a Sobotka o princípoch EÚ

Európska únia by sa nemala vzdávať ani jedného piliera, na ktorom vznikla, teda ani princípu solidarity. Z princípu solidarity však nesmie urobiť ideológiu, zhodla sa na tom slovenská premiérka Iveta Radičová s predsedom českého Senátu Přemyslom Sobotkom počas dnešnej návštevy premiérky SR v Prahe. Ďalším základným princípom, ktorý si musí EÚ zachovať, je subsidiarita. „Európskej únii patria kompetencie, ktoré jej členské krajiny zverili, ale musí byť zachovaný princíp subsidiarity, a to platí i v prípade riešenia gréckej krízy,“ uviedol šéf Senátu.

Radičová a Sobotka sa okrem Európskej únie zaoberali tiež spoluprácou v rámci Visegrádskej skupiny a novou obrannou stratégiou NATO. „Tak ako pri rokovaniach s predstaviteľmi slovenského parlamentu i na tomto rokovaní s premiérkou sme sa na všetkých bodoch, o ktorých sme sa rozprávali, zhodli,“ komentoval Sobotka.

Doobeda sa Iveta Radičová stretla tiež s prezidentom Václavom Klausom a premiérom Petrom Nečasom (ODS). Politici sa nezhodli na sankciách pre krajiny, ktoré nedodržujú rozpočtové pravidlá. Slovensko navrhuje, aby prišli o hlasovacie práva. S tým Česko nesúhlasí. „Slovensko je členom eurozóny, naše záväzky sú preto iné. My sme pre zavedenie jasných kritérií pre posudzovanie jednotlivých krajín a vytvorenie systému sankcií pre tých, ktorí pravidla porušujú,“ vysvetlila Radičová. Odlišný postoj k sankciám tkvie najmä v tom, že Česko nemá také záväzky ako Slovensko, myslí si Nečas.

V niektorých detailoch sa logicky naše stanoviska líšia. Slovensko je súčasťou eurozóny, Česko nie. Od Slovenska sa chce, aby niečo platilo, od Česka nie,“ konštatoval. Radičová s Nečasom sa počas stretnutia dohodli na spoločnej stratégii pre nadchádzajúcu Európsku radu. Diskutovali tiež o predsedníctve Slovenska vo Visegrádskej skupine, jadrovej energetike, o ozdravovaní verejných financií alebo verejných rozpočtoch. „Na schôdzke sa potvrdila veľká politická názorová blízkosť oboch našich krajín i našich vlád,“ uistil český premiér.

Prvá zahraničná cesta Ivety Radičovej viedla v polovici júla do Bruselu, kde s ministrom financií Ivanom Miklošom rokovali o podmienkach slovenskej pomoci Grécku a zapojení Slovenska do európskeho garančného systému. Vo Varšave sa na konci júla premiérka stretla s poľským premiérom Donaldom Tuskom a na konci augusta rokovala v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Český premiér Petr Nečas navštívil Slovensko v polovici júla.

SITA/MEDIAFAX

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováPetr Nečas
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia