Rada slovenských exportérov získala ako klaster európsky certifikát excelencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Standard quality control certification assurance guarantee. Concept of internet business technology digital
Foto: Getty Images

Európsky sekretariát pre klastrové analýzy (ESCA) udelil slovenskému podnikateľskému združeniu exportérov oficiálny bronzový certifikát klastra. Táto certifikácia platí dva roky a bola zavŕšená po niekoľkomesačnej príprave a konzultáciách.

Veľmi sa teším, že sme úspešne zavŕšili certifikačný proces a dostávame sa s našou organizáciou stále viac nielen na európsku, ale aj medzinárodnú úroveň. S týmto certifikátom nám z Nemecka prišiel aj 85 stranový report s podrobným hodnotením a odporúčaniami pre ďalší rozvoj. Naši exportéri si týmto opäť rozšíria možnosti spolupráce a synergií s podobnými organizáciami po celom svete.“ – uviedol Lukáš Parízek.

Klaster je definovaný ako geograficky blízka skupina prepojených firiem a asociovaných inštitúcií v určitej oblasti spojených spoločnými, ale aj rozdielmi črtami.

0001 1.jpg
Foto: Rada slovenských exportérov

V rámci medzinárodných a národných projektov sa môžu klastre zúčastňovať hodnotenia (benchmarkingu) podľa metodiky Európskeho sekretariátu pre klastrové analýzy (ESCA). Majú tak možnosť získať  bronzový, strieborný alebo zlatý certifikát excelencie. Certifikované klastre podľa metodiky ECSA poskytujú firmám lepšie podmienky a kooperáciu pri exportovaní, preto ich možno považovať tiež za jednu z možností podpory exportu. Udelenie ESCA značky kvality podľa jednotlivých typov úrovní je podmienené splnením predpísaných kritérií. V prvom rade žiadateľ – uchádzajúca sa organizácia musí obhájiť svoj štatút „klastrovej organizácie“ a to splnením „Kritérií spôsobilosti“ pre značku kvality v oblasti riadenia klastrov.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ESCAEurópsky sekretariát pre klastrové analýzyRada slovenských exportérov